Yeni Askerlik Düzenlemesine Göre Lise Mezunları Ne Kadar Süre Askerlik Yapacak? | Lise Mezunu
Askerlik Lise Mezunu

Yeni Askerlik Düzenlemesine Göre Lise Mezunları Ne Kadar Süre Askerlik Yapacak?

Yeni düzenlenen askerlik sisteminde lise mezunları, lisans mezunları ve ön lisans mezunları için düzenlemeler yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, değiştirilen askerlik sistemi ile ilgili detayları paylaştı. Buna göre lise ve dengi okullardan mezun olanlar için farklı askerlik uygulamaları getirildi. Askerlik yaş şartları, askerlik süreleri, sözleşmeli askerlik, uzman askerlik, uzman erbaş ve diğer gruplar için detaylar açıklandı. Yazımızın devamında yeni askerlik düzenlemesine göre lise mezunları ne kadar süre askerlik yapacak, bedelli askerlik ücretleri ne kadar, lisans ve ön lisans mezunları için belirlenen askerlik süreleri nedir, gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Lise Mezunları Ne Kadar Askerlik Yapacak?

Lise mezunları yeni düzenlemeye göre zorunlu askerlik süresi uygulaması esasına göre en az 6 ay, en çok 12 ay şeklinde iki farklı alternatifle askerlik yapabilecekler. Buna göre ilk 1 ay zorunlu askeri eğitimin ardından, 5 ay kıta hizmetini tamamlayan askerler; bu süre sonunda dilerse maaşlı olarak 6 ay ek askerlik yapabilecekler. Yani 6 ay zorunlu, 6 ay isteğe bağlı askerlik uygulaması getirilmiş oldu. Askerliğini 6 ay yapmak isteyen lise ve altı mezunlar için herhangi bir maaş ödemesi yapılmazken; 6 ay daha ek askerlik yapmak isteyenler, bu 6 ay için maaş alacaklar. Böylelikle 12 ay askerlik hizmeti yapmış olacaklar.

Lise Mezunları için Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Hulusi Akar’ın 8 Mart 2019 tarihinde açıkladığı bedelli askerlik detaylarına göre lise mezunları için bedelli askerlik ücreti 31.000 TL olacak. Bu ücret yalnızca lise mezunları için geçerli değil. Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen lise ve altı mezunları, lisans mezunları, ön lisans mezunları ve lisans üstü mezunları da bedelli askerlik ücreti olarak 31.000 TL ödeyecek. Ancak bu rakam sadece 2019 yılı için geçerli. Bedelli askerlik ücretleri her yıl güncellenecek olup; memur maaşına endekslenecek. Buna göre memur maaşı arttıkça, bedelli askerlik ücreti de artacak.

Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü Mezunları için Askerlik Süreleri

Ön lisans mezunları için 3 farklı askerlik alternatifi mevcut. Bu gruplar için yedek astsubaylık seçeneği sunuluyor. Eğer ön lisans mezunları askerliğini yedek astsubay olarak tamamlamak isterlerse, 12 ay askerlik yapacaklar. 2 ay harçlık alıp, kalan 10 ay için yedek astsubay maaşı olacaklar. 6 ay kısa dönem askerlik yapmak isteyenler ise herhangi bir maaş alamayacaklar.

Lisans mezunları ve lisansüstü mezunları ise yine 2 farklı askerlik alternatifine sahipler. 6 ay kısa dönem askerlik yapabilecekleri gibi; zorunlu eğitimlerinin ardından yedek subay veya yedek astsubay olarak askerlik hizmetlerine devam edebilecekler. Buna göre 12 ay askerlik hizmeti yapmak isteyenler, ilk 2 ay zorunlu eğitim süresince harçlık alıp; diğer aylar maaşlı olarak askerliklerini yapabilecekler.

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunları İş İmkanları 2019 başlıklı makalemizde lise mezunları için iş önerileri, lise mezunu iş fikirleri ve lise mezunu iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz