TYP işçisi nasıl olunur ? | Lise Mezunu
Genel

TYP işçisi nasıl olunur ?

TYP işçisi nasıl olunur

TYP Başvuru Nasıl Yapılır ?

İŞKUR TYP başvurusu için güncellemeler ve yenilikler devam ediyor. İŞKUR’un Türkiye genelinde işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uyguladığı Toplum Yararına Program (TYP) projesi, yoğun ilgiyle karşılaştı. Çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, ağaçlandırma benzer biçimde alanlarda çalıştırılacak personel arayan İŞKUR, TYP başvurusu ile bu işlemi gerçekleştirecek. Peki, İŞKUR TYP müracaat şartları içinde neler yer alacak?

İŞKUR TYP projesi müracaat şartları, birçok yurttaş tarafınca araştırılmaya devam ediyor. Her bir program için en fazla 9 ay çalıştırılacak olan vatandaşlar, bu sürecin arkasından 3 ay bekledikten sonrasında tekrardan iş sahibi olabilecek. İşte, İŞKUR TYP başvurusu hakkında detaylı bilgiler

İŞKUR TYP Başvuru Nasıl Yapılır ?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde yada yerlerde direkt yada yüklenici eli ile cemiyet yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi kanalıyla bilhassa istihdamında güçlük çekilen işsizlerin emek verme alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafınca uygulanan programlardır.

TYP Başvuru Şartları

Kuruma kayıtlı işi olmayan olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
Talebe olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Toplumsal Yardım Data sistemi üstünden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi toplumsal yardım almıyor olmak

TYP İşçi Alımı Nasıl Yapılıyor ?

Iştirakçilerin seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine gööre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Emek harcama ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafınca belirlenir.

Noter kurası yöntemi,
Sıralama (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi sıralama yöntemi.

Asgari ücret
Vergi ve toplumsal güvenlik prim giderleri

TYP Çalışma alanları nelerdir ?

Çevre temizliği
Kamusal altyapının yenilenmesi
Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
Restorasyon, zamanı ve kültürel mirasın korunması
Ağaçlandırma
Park düzenlemeleri
Vadi ve dere ıslahı
Aşınma engelleme emekleri

TYP Çalışma SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP HAFTALIK ÇALIŞMA Süresi

TYP’de haftalık emek verme süresi en fazla 45 saattir.

TYP’den Kimler Yararlanabilir ? TYP’den kimler yararlanamaz ?

İŞKUR tarafınca düzenlenen TYP haricinde bir program ya da kurstan yararlanmış olan işi olmayan, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar yada kendi kusuru sebebiyle ilişiği kesilenler, son yararlanma zamanı üstünden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Yararlandığı TYP bittikten sonrasında Kurum tarafınca teklif edilen niteliklerine uygun minimum üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma zamanı üstünden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer yada katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
Devam etmiş olduğu bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye yeniden katılamaz.

Son günlerde en fazlaca dört gözle beklenen konulardan biri de TYP başvuruları oldu. İŞKUR aracılığı ile alınan TYP başvuruları hakkında bilgileri öğrenmek isteyen fazlaca sayıda yurttaş, ‘TYP başvurusu iyi mi yapılır?’ sorusunun yanıtını internette sorguluyor. Peki, TYP başvurusu  nasıl yapılır?

Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında meydana getirilen alımlar için İŞKUR başvurusunun iyi mi yapıldığı merak mevzusu oldu. Çevre temizliği, park düzenlemesi, kamusal altyapının yenilenmesi benzer biçimde alanlarda gerçekleşecek TYP alımlarında istihdam edilecek vatandaşlar, en fazla 9 ay çalıştırılacak ve 3 aylık bekleme süresinin arkasından tekrardanmüracaat yapabilecek. İşte, TYP başvuruları hakkında detaylar…

Asgari ücret ve SGK dahilinde güvence şartları ile istihdam edilecek TYP’li çalışanlar başvurularını İŞKUR üstünden yapabilir. Son günlerde birçok vatandaşın gündeminde yer edinen TYP’nin katılım şartları ve öteki detaylarda belli oldu.

TYP Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Kuruma kayıtlı işi olmayan olmak – 18 yaşını tamamlamış olmak – Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak – Talebe olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç) – TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Toplumsal Yardım Data sistemi üstünden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi toplumsal yardım almıyor olmak…

Toplum Yararına Program kapsamında Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesine binlerce personel alımı yapılıyor. Peki TYP kapsamında personel alımına başvurular iyi mi yapılacak? TYP kapsamında alınan personellerin maaşları ne kadar? İzin hakları var mı? TYP mensuplarının emek verme süresi ne kadar? İşte detaylar.

Toplum Yararına Program kapsamında İŞKUR üstünden okullara 50 bine yakın personel alımı yapılıyor. Personel alım ilanları İŞKUR üstünden yayımlanmaya devam ederken müracaat meydana getirecek adaylar, TYP kapsamında alınan personellerin maaşlarını ve izin hakları ile emek verme saatlerini araştırmaya başladı. İşte TYP personel alımıbaşvuru ekranı ve TYP kapsamında alınan personellerin emek verme bilgileri.

TYP Haftalık Çalışma Süresi ne kadar ?

TYP kapsamında MEB’e alınan personellerin haftalık emek verme süresi 45 saattir. Bu İş Kanununa gore durağan(durgun) kılınmıştır. TYP uygulama süresi, her bir dönem için en fazla 9 aydır. Bir aday değişik dönemlerde TYP kapsamında, aynı kurumda en fazla 24 ay çalışabilir. Bu süre daha 18 ay iken geçtiğimiz haftalarda bir değişim yapılmış oldu ve bu süre 24 aya çıkarıldı.

İŞKUR TYP başvurusu , son günlerde birçok vatandaşın gündeminde yer almaya başladı. Program dahilinde atamaları gerçekleşen vatandaşlar, asgari ücret ve SGK dahilinde güvence altına alınacak. İŞKUR TYP başvurusu, çevre temizliği, park düzenlemesi, kamusal altyapının yenilenmesi benzer biçimde alanlarda gerçekleşecek. O zaman, TYP başvurusu nasıl yapılır ?  İşte, adım adım tüm typ başvuru detayları

İŞKUR TYP başvurusu, 18 yaşını doldurmuş ve İŞKUR’a kaydı bulunan vatandaşlar tarafınca değerlendirilebilecek. En fazla 9 ay çalıştırılacak olan vatandaşlar, 3 aylık bekleme süresinin arkasından tekrardan iş başvurusunda bulunabilecek.İŞKUR TYP başvuruları sona ermeye başladı. TYP başvurularının sona ermesi ile beraber müracaat meydana getiren adaylar, sonuçların ne süre  ve iyi mi açıklanacağını araştırmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Silahsız Güvenlik Nerelerde Görevlendirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz