TYP Çalışanları İşsizlik Maaşı Alabilir mi ? | Lise Mezunu
Genel

TYP Çalışanları İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

TYP Çalışanları İşsizlik Maaşı

TYP Çalışanları İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

TYP İşsizlik maaşı alabilir mi ? ve en önemlisi TYP Çalışanları işsizlik maaşı alabilir mi ? gibi soruları merak ediyorsanız bu haberimizin devamında typ işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler vermiş olacağız…   Toplum Yararına Program( TYP), işsizliğin çok fazla olduğu bölgelerde ya da zamanlarda toplumun yararına olacak şekilde kişilerin çalışma alışkanlıklarından ve disiplinlerinden uzaklaşmalarını engelleyecek şekilde aktif işgücü uyumunu artırmak ve işsiz kişilere geçici olarak gelir desteği sağlanması noktasında İŞKUR tarafından düzenlenmiş olan kurs ya da programlardır. Toplum Yararına Programı’nın belli başlı şartları bulunmaktadır. Her alanda çalışma faaliyeti gösterebilen bu alan kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yaparak işsizleri topluma kazandırma çabası gütmektedir. Buna bağlı olarak TYP programında yer alan kişiler TYP programının uygulandığı aşağıda ki alanlarda çalışacaklardır. Bunlar:

  • Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı olan resmi okullarda çevre düzenlemesi yapma,
  • Çevre temizliğinin yapılması,
  • Bakım, onarım ve temizlik işleri yapma,
  • Kamusal altyapının yenilendiği alanlar,
  • Ağaçlandırma,
  • Park ve bahçe düzenlemeleri,
  • Tarihi ve kültürel mirasın korunması, restorasyon,
  • Vadi ve dere ıslahı,
  • Erozyon engelleme çalışmaları gibi alanlarda faaliyet göstermektedirler.

Toplum Yararına Program için gerekli katılım şartları arasında 18 yaş sınırını tamamlamış olma, İŞKUR’ a kayıtlı işsiz olma, emekli aylığı ya da malul aylığı almama, öğrenci olmama yer almaktadır. Sadece açık öğretim öğrencileri bu programdan yararlanabilmektedirler.

TYP Çalışanlarının İşsizlik Maaşı Alması

TYP İşsizlik maaşı almak için belirlenen bazı şartlar vardır. TYP İşsizlik maaşından yararlanabilmek için aktif olarak çalıştığı işinden ayrıldığında ya da sözleşmeleri tamamlandığında 3 yıl içerisinde 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işten ayrılmadan önceki son 4 ayda kesintisiz bir şekilde aynı firmada çalışması gerekmektedir. İşten ayrılma sebebi de kendine bağlı bir kusur olmamalıdır.

Toplum Yararına Program’ ında yer alan işçilerin görmüş oldukları meslek kursu haricinde kısa vadeli sigorta primlerinin yanı sıra uzun vadeli sigorta primleri de yatırılmaktadır. TYP işçilerinin sigorta işe girişleri kurum kaydında 16.kodda bulunacaktır. Buna bağlı olarak TYP işçileri adına ayrı bir işsizlik ödeneği ödenmemektedir. TYP işçilerinin alacağı ücret asgari ücrettir. Bunun dışında TYP işçilerine farklı hiçbir ücret ödenmemektedir. TYP İşsizlik maaşı alabilir mi ? gibi soruları bu yazımızda cevapladık…

Bir önceki yazımız olan Silahsız Özel Güvenlik Nerelerde Çalışabilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz