THY 2019'da En Az Lise Mezunu Kabin Memuru Alımı Yapacak | Lise Mezunu
Lise Mezunu Memur Alımları

THY 2019’da En Az Lise Mezunu Kabin Memuru Alımı Yapacak

Türk Hava Yolları, 2019’da 1.600 yeni kabin memuru alımı yapacağını geçtiğimiz yıl açıklamıştı. Filosuna 2019 yılında satın alacağı yeni uçakları ekleyecek olan THY, bu kapsamda eski bazı uçak modellerini emekliye ayıracak. 1.000 yeni pilotun yanı sıra 1.600 kabin görevlisi alacak olan kurum, başvuru şartlarını açıklasa da, kabin memuru alacağı tarihi henüz açıklamadı. Buna göre ilerleyen süreçte, başvuru tarihinin netleşmesi ile birlikte, bu detayları sayfamızda açıklayacağız.

THY Kabin Memuru Olma Şartları Nelerdir?

  • Kabin memuru statüsünde çalışacak olanlar için belirli bir yaş şartı aranmaktadır. Geçtiğimiz yılın başvuru şartlarını incelediğimizde 1 Ocak 1988 ile 31 Aralık 1999 tarihi arasında doğanların başvuru yapabileceğini görüyoruz. 2019 yılı için ise yaş şartı 1 Ocak 1989ile 31 Aralık 2000 olarak güncellenecek.
  • Lise mezuniyet şartı aranmaktadır. Ancak tek şart bu değildir. Yabancı dil bilgisi şartı da aranmaktadır. Hatta bazı birimler için 2 farklı yabancı dil bir ön koşul olacak. İyi derecede İngilizce bilen adayların alınacağı kesinleşti.
  • THY kabin memuru görevi için adli sicil kaydı, adli sicil arşiv kaydı olan adayların başvurularını değerlendirmeye alacak.
  • Erkek adaylar için askerlik şartı aranmaktadır. Askerlik görevini tamamlamış olanlar ile en az 1 yıl askerlik tecili bulunanlar, kabin memuru olarak başvuruda bulunabilecek.
  • Kabin memurluğu için fiziksel şartlar da aranmaktadır. Buna göre erkek adayların 170 – 190 cm boy uzunluğuna sahip olmaları, kadın adayların ise 160 – 180 cm boy uzunluğuna sahip olmaları gerekmektedir. Ek olarak vücut kitle indeksi oranlarının belirlenen ideal ölçülerde olması gerekmektedir. Alımların başlaması ile birlikte, boy ve kilo ölçümleri THY A.O ve THY A.O’nun açıklayacağı kurumlar tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Türk Hava Yolları kabin memurluğu için sağlık şartı da aranan özelliklerdendir. Sağlık durumu uçuşa elverişli olan adayların başvuruları dikkate alınacaktır. Türk Hava Yolları kabin memurluğu üniforması giyildiğinde, vücudun herhangi bir yerinde açık olarak dövme, piercing, yara izi, yanık, vb. izlerin bulunmaması gerekmektedir.
  • Bir diğer şart ise THY A.O. ya da benzeri havacılık kuruluşlarındaki görevlerden disiplinsizlik veya herhangi bir sağlık sebebiyle ayrılmamış olma şartıdır.
  • Geçmiş yıllarda THY kabin memurluğu alımı için başvuruda bulunan adaylar, tekrar başvuruda bulunamayacaklar.

Kabin Memuru Adayları 2 Aylık Kapsamlı Eğitim Görecek

THY’nin kabin memurluğu başvurularını takiben, elemelerde başarılı olan adaylar, 2 aylık kapsamlı eğitimden geçirilecektir. Bu eğitim sonunda kabin memuru adayları sınavlara tabi tutulur. Bu sınavlardan başarıyla geçenler, kabin memuru olarak işe başlar.

Kabin Memuru Adaylarına Havuzda Eğitim Verilecek

Birçok farklı eğitim sürecinden geçen  kabin memurları için verilecek eğitimlerden birisi de havuz eğitimi. Uçuşlarda meydana gelebilecek  olumsuzluklara nedeniyle, suya inme ihtimallerine karşı bu eğitim veriliyor. Türk Hava Yolları’nın eğitim binasındaki havuzda, uçağın suya inmesi durumunda, kabin memuru adaylarının paniklemeden yolcuları botlara indirebilmesi ve yolcuların hayatta kalabilmesi için zorunlu eğitim veriliyor.

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunları İş İmkanları 2019 başlıklı makalemizde lise mezunları için iş önerileri, lise mezunu iş fikirleri ve lise mezunu iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz