Silahsız Güvenlik Nerelerde Görevlendirilir | Lise Mezunu
Genel

Silahsız Güvenlik Nerelerde Görevlendirilir

Özel güvenlik hizmetleri çerçevesinde alınan her türlü güvenlik tedbirinin birinci hedefi kabahat girişimlerine karşılık caydırıcılık sağlamaktır. Caydırıcılığın sağlanamaması halinde meydana gelen vakalara, yasalarda Özel güvenlik görevlilerine tanınan yetkiler ve yükümlülükler çerçevesinde müdahale edilmesi gerekmektedir. Özel güvenlik görevlilerinin sınırları, mevcut yasal düzenlemelerde açıkça belirtilmemiş olsa dahi, mevzuatın tamamı dikkate alındığında şu şekilde belirlenebilir. ÖGG, şirket yetkili temsilcileri tarafınca Valiliklere meydana getirilen resmî bildirimlere istinaden alınan Özel Güvenlik İzninde adres olarak belirtilen, vazife alanı yada güzergahı dahilinde şirket varlıklarına yönelik kabahat işlenmesini engelleyecek tedbirleri hukuka uygun usullerle alabilirler.

Silahsız Özel Güvenlik Nerelerde Görevlendirilir ?

Nerede ise her yerde gereksinim duyulan güvenlik görevlileri; kalabalık alanlarda asayişi daha tenha bölgelerde ise mal güvenliğini de elde eden ve güvenlik departmanında vazife alan kişilerdir. Güvenlik görevlisi olmak için silahlı ya da silahsız olmak suretiyle iki değişik eğitimi başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Özel Güvenlik görevlisi iş ilanı ile gireceğiniz pozisyon, ekip şefi ve güvenlik müdürü şeklinde fazlaca daha iyi pozisyonlar için bir ön ayak olacaktır. İnsanların hareketlerini tahmin edebilen, soğukkanlılığını koruyabilen, otoritesini belli edebilen ve insanlarla doğru şekilde iletişime geçebilen kişiler, güvenlik görevlisi iş ilanları ile kendilerine rahatça yeni bir iş bulabilirler. Güvenlik görevlisi arayan hastaneler, avmleri, fabrikalar dahil olmak suretiyle tüm Özel ve kamu bölgeleri, başvuruda bulanacak adayların öncelikli olarak pozisyonuna gore silahlı ya da silahsız eğitim belgesinin olmasını ister. Kabahat işlendiğinde kendisine tanınan yetkiler çerçevesinde vakaya müdahale eder ve hızlıca genel kolluk kuvvetini kabahat mahalline çağrı eder.

Genel kolluk kuvveti vaka yerine gelene kadar, soruşturmanın uygun şekilde yürütülmesini sağlayacak data, belge, doküman ve tanıkları  muhafaza eder, genel kolluğun vakaya el koymasından itibaren genel kolluğun talebi halinde araştırma ve kanıt toplama  faaliyetine destek sunar.

Silahsız Özel Güvenlik Çalışma Alanları

Özel güvenlik sertifika ve kimlik işlemleri Valiliklerimiz tarafınca yürütüldüğünden, Özel Güvenlik Eğitim Sertifikası ve kimlik işlemleri için müracaatın ikamet edilen İl Güvenlik Müdürlüğüne bağlı olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Özel güvenlik sınavına Özel Güvenlik Temel yada Yenileme Eğitimi alınan ilin haricinde girilebilir mi? Mevcut imtihan sistemimize gore, Özel Güvenlik Temel yada Yenileme Eğitimi hangi ilde alınmış ise, Özel güvenlik sınavına da eğitimin alındığı ilde girilmesi gerekmektedir. Özel Güvenlik Temel yada Yenileme Eğitimi imtihan sonuçlarına itiraz iyi mi yapılıyor? Özel Güvenlik Temel yada Yenileme Eğitimi imtihan sonuçlarına itiraz için, eğitim alınan Özel güvenlik eğitim kurumu vesilesiyle ikamet edilen İl Güvenlik Müdürlüğüne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir. Özel güvenlik yenileme sertifikasını aldıktan sonrasında kimlik müracaatı yapılırken kimlik harcı yatırılacak mı? Eğer kimlik harcı yatırılmayacak ise daha ilkin yatırılan harçlar ne olacak?

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 11’inci maddesi hükmünce emek harcama izin belgesi müddetsiz olduğundan Özel güvenlik kimlik harcı bir defaya mahsus yatırılacaktır. Özel güvenlik görevlisi kimlik belgesi için ikinci kez yatırılan harç bedellerinin iadesi işlemi Valilikler tarafınca takip edilmiş olduğu için, başvuruların ikamet edilen İl Güvenlik Müdürlüğüne bağlı olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi devam edecek mi?

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 11.maddesinde meydana getirilen değişiklikle emek harcama izin belgesi müddetsiz hale gelmiştir. Sadece Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 34’üncü maddesi “Özel güvenlik görevlileri ile yöneticiler kimlik kartlarının yenilenebilmesi için beş yılda bir yenileme eğitimi alır.” hükmünce yenileme eğitimi devam etmektedir.

Güvenliğin sağlanması ve bunun için güvenlik koşullarının elde edilmesi amacı ile personel çalıştırılması; firmalar, kurumlar, eğitim kurumları, toplu konutlar, bankalar, Özel mülkler, iş merkezleri, avmleri, açık alanlar, şantiyeler, plajlar, hastaneler, fabrikalar, siteler, havaalanları, otogarlar, garlar ve işletmeler şeklinde birçok yerde giriş ve çıkışlarda rastlanan bir durumdur. Bu görevin gerçekleştirilmesi için çalıştırılan personellere Özel güvenlik görevlisi adı verilmektedir. Özel Güvenlik Hizmetlerinde istihdam edilecek personel 5188 Sayılı Yasa gereğince TEMEL EĞİTİMİ almak zorundadır.Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak ve bu maksatla, kimlik kartı almak isteyen adayların mezuniyeti ve yaşı Özel Güvenlik Görevlisi olmak için kafi ise bu eğitime katılabilirler. Temel Güvenlik Eğitimi 13 gün sürmektedir. Silahlı Eğitim alacak Özel güvenlik adayları ise ek olarak 3 gün Tabanca Bilgisi ve Atış Eğitimi almaktadır.Eğitimi tamamlayan Özel güvenlik görevlisi adayları, Türkiye Genelinde yapılacak sınava katılacak ve sınavda başarı göstermiş olmaları halinde İçişleri Bakanlığı’nın ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİM SERTİFİKASI  alacaklardır.

Bir önceki yazımız olan TYP Çalışanları İşsizlik Maaşı Alabilir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz