PMYO Lise Mezunu Polis Alımı 2019 | Lise Mezunu

2019 PMYO çalışma takviminin açıklanması ile birlikte 2019 yılının yaz aylarında Polis Akademisi, en az lise mezunu polis memuru alımı yapacak. Uzun süredir gündemde olan Polis Meslek Yüksek Okulları’nın kapanacağı düşünülmekteydi. Bu gelişme ile birlikte yüksek okulların kapansa dahi, polis memuru alımlarının devam edeceği kesinleşti. Ortalama 20.000 – 30.000 arası memur alımı gerçekleşecek. Buna göre içeriğimizde PMYO polis memuru için yaş şartı, mezuniyet şartları ve diğer detayları bulabilirsiniz.

2019 PMYO Polis Memurluğu için Kimler Başvuruda Bulabilecek?

PMYO polis memurluğu için Yeterlilik Testi (TYT) puanı şartı aranmaktadır. 2019 TYT tarihi ise 15 Haziran 2019 olarak netleşti. Sınava girecek olan adayların baraj puanını geçmesi gerekmektedir. TYT baraj puanı ise 240,000 – 260,000 arası olması bekleniyor. Polis memurluğu için başvuruda bulunabilecek grup ise şu şekilde:

  • Lise mezunları
  • Lisans mezunları
  • Ön lisans mezunları
  • Bu sene mezun olmak şartıyla, lise son sınıf öğrencileri

PMYO akademik takviminde, 2019 yılı için PMYO 1. sınıf öğrencilerin yüksekokula geliş tarihi 7 Eylül olarak belirlendi. 9 Eylül 2019’da ise yeni eğitim – öğretim yılının başlaması planlandı.

Polis Meslek Yüksekokulu’na alım ilanı Haziran ayında yapılacak olup; sınav süreci ve başvurular ile ilgili detaylar 2019 TYT sonuçlarını takiben yapılacaktır. İlgili kuruma hem erkek hem de kadın adaylar alınacaktır.

PMYO 2019 Yaş Şartı

18 yaşını tamamlamalarının ardından yaş düzeltmesi yaptıran adayların, bu düzeltmelerden önceki yaşları  başvurularda dikkate alınacaktır. Ayrıca sınavın yapılacağı 2019 Ekim ayının 1’i itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve yine sınavın yapılacağı yılı takiben Ocak 1’i itibariyle 26 yaşından gün almamış olma şartı aranmaktadır. Yani 18 yaşını doldurmuş olanlar ile 26 yaşından gün almamış olanlar PMYO 2019 polis memuru adaylığı için başvuru şartları sağlamış oluyor.

Diğer PMYO Aday Şartları Şu Şekilde Sıralanabilir

  • C. vatandaşı olmak,
  • Lise veya dengi okullardan mezun olmak ya da sınavın yapılacağı güne kadar mezun olmak,
  • Üniversite Giriş Sınavı’nda belirlenen puan türleri içerisinden en az ham puan almak (TYT puan türünde bu ham puan 260,000’a tekabül etmektedir),
  • Erkek öğrenciler PMYO’ya başvurmak için 167 cm boy uzunluğuna sahip olmalı, bayan öğrenciler ise en az 162 cm boy uzunluğuna sahip olmalıdır. Beden kitle indeksi ise 18 -27 arasında olmalıdır,
  • Adayların kasten işledikleri bir suçtan ötürü bir veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmaması gerekmektedir.
PÖH Olabilecek Adaylar ise:

PMYO’larında 2 yıl eğitim gören adaylar ve ön lisans mezunları, göreve başlamaları takiben ihtiyaca göre özel hareket birimlerinde çalışabileceklerdir. Bu, ilerleyen süreçlerde netlik kazanacak ve Emniyet Teşkilatı’nın ihtiyacına göre bildirilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunları İş İmkanları 2019 başlıklı makalemizde lise mezunları için iş önerileri, lise mezunu iş fikirleri ve lise mezunu iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz