Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ? | Lise Mezunu
Genel

Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ?

Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ?

Özel güvenlik görevlisi olma şartlarında, özel güvenlik sakal bıyık bırakabilir mi ? sorusuna, yani bu hususa ilişkin herhangi bir durum söz mevzusu değildir. Şu demek oluyor ki Özel güvenlik görevlileri isterlerse bıyık ve sakal bırakabilir yada dövme yaptırabilirler. Sadece çalışmak istediğiniz kurumun bu mevzuda Özel bir şartı bulunuyorsa bu kurumu bağlamaktadır. Şu demek oluyor ki işe girmek istediğiniz kurum özel güvenlik sakal şartı koyabilir. Tüm detaylarıyla bu yazımızda; Özel güvenlik sakal bıyık bırakabilir mi ? sorusunu cevaplandırdık.

Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ?

Özel güvenlik görevlisi olma şartlarında, özel güvenlik sakal bıyık bırakabilir mi  hususuna ilişkin herhangi bir durum söz mevzusu değildir. Şu demek oluyor ki Özel güvenlik görevlileri isterlerse bıyık ve sakal bırakabilir yada dövme yaptırabilirler. Sadece çalışmak istediğiniz kurumun bu mevzuda Özel bir şartı bulunuyorsa bu kurumu bağlamaktadır. Şu demek oluyor ki işe girmek istediğiniz kurum sakal şartı koyabilmektedir.

Özel Güvenlik Görevlileri; Her gün mesaiye gelirken sakal traşı ol. Saç kesimini şapka dışına taşmayacak şekilde kestir. Favorini, kulak memesinin hizasını geçmeyecek şekilde düzelt. Bayanlar, aşırıya kaçmayacak derecede hafifçe şekilde makyaj yapabilir.
2-    Güvenlik görevlisi, görevde iken üniformalı olacaktır. Üniformaları ne olursa olsun ütülü, gömlek yakaları ilikli ve temiz, şık görünümlü, yazın kısa kollu kışın uzun kollu ve kollar sıvanmadan giyilecektir.
3-    Şapka, genişliği başa gore ayarlanmış, saçlar önde görülmeyecek, siperi alnı ortalamış şekilde açık alanda sürekli olarak giyilecektir.
4-    Pantolonu temiz ve ütülü giyinin. Kravatı yakası iliklenmiş gömleğe düğümü aşağıya sarkmayacak şekilde ve ucu bel kemeri hizasında bağlayın. Kemeri pantolon köprülerinden geçirerek takının. Siyah renkte çorap giyinin. Ayakkabılarının bağları bağlı, boyalı ve temiz olarak giyinin.
5-    Montunu, gömleğin üstüne kravatın logosu görünecek şekilde giyinin. Parka yada yağmurluk-eldiven ve çizmeyi fena hava şartlarında gerektiğinde giyinin.
6-    Düdük ipini, gömleğin üçüncü düğmesine, düdüğü ise sağdaki cebe koyacak şekilde takının. Apoletleri doğru olarak gömlek ve kazak omuzlarındaki kulaklardan geçirerek takının. Rozetini mont giydiğinde montun yakasının sol köşesine, giymediğin zamanda kravatın orta yerine tak.
7-    Cop ve kelepçeni; cop sağ kalça, kelepçe sol kalça şeklinde üstünde taşı. Cop ve kelepçenin üstünde bulundurulması yetkililerce istenmiyorsa kullanılmaya hazır şekilde güvenlik kulübende kolayca ulaşabileceğin yerde bulundur. Herhangi bir yerde bırakma.

Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ?

Özel güvenlik ve iş kanunu mevzuatında yasaklayıcı yargı var mı?yok,geriye ne kalıyor iş sözleşmesi ve yönetmelik hükümleri,eğer bunlarda da yasaklayıcı yargı yok ise sonradan bıyığı olan yada bıyıklı olarak işe girmiş olan işçiye bıyığını kes derken işveren dikkatli olmalı,
işveren kes derse,işci de kesmez ise ne olacak,elbet çekişme adım atar,bu çekişmenin sonucu da işveren feshi ile neticelenebilir,
Öteki taraftan mevcut iş ilişkisi devem ederken işci bıyık bırakmak isterse ne olacak?yukarıda değindiğimiz benzer biçimde bu mevzuyla ilgili olarak sözleşme yada yönetmelikte yargı var mı diye bakılacak,var ise ona gore,yok ise gene çekişme başlayabilir ve netice fesih olabilir.

Ülkemizin güvenlik hizmetinden görevli, halkın can ve mal hakkını korumadan görevli olan kamu görevlisi Özel Güvenlik memurları kılık giyim mevzusunda yenilikler düzenlenmesini istiyor. Peki hali hazırdaki yönetmeliğe göre, Özel Güvenlik bıyık bırakabilecek mi ? İşte tüm özel güvenlik bıyık bırakabilir mi sorularının net cevabı!

Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasından görevli bir birim olan Özel Güvenlik mesleğinin temelini disiplin anlayışı oluşturmaktadır. Bu disiplin anlayışının mühim bir göstergesi de kılık, giyim disiplininden oluşan dış görünüş disiplinidir. Güvenlik Teşkilatı Mensupları resmi yada sivil kıyafetli olmalarına bakılmaksızın, vazife yaparken şahsı adına değil kurum adına hareket ettikleri bilinciyle, hem meslektaşlarına hem de topluma karşı dış görünüş disipliniyle iyi bir örnek sergilemelidir.

Bir önceki yazımız olan Silahsız Güvenlik Nerelerde Görevlendirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz