Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Çıkar ? | Lise Mezunu
Genel

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Çıkar ?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı

Bu yazımızda özel güvenlik kimlik kartı ne zaman çıkar gibi soruların cevaplarını sizlere anlatacağız…  Özel Güvenlik imtihanını kazanmış olan adaylarımızın, Özel güvenlik kimlik kartını çıkartabilmek için ilk olarak alt bölümde belirtilmiş tüm evrakları eksiksiz bir halde hazırlaması gerekmektedir.Özel güvenlik kimlik kartı almak için lüzumlu evraklar, müracaat merkezleri ve tarihleri ve ücretleri hakkında tüm detaylar;

Özel Güvenlik Kimlik Kartı ne zaman çıkar ?

Ülkemizin dört bir yanında Özel  güvenlik görevlisi olarak istihdam eden yüz binlerce şahıs bulunmaktadır. Güvenlik görevlisi olarak istihdam edebilmek için kişinin silahlı ya da silahsız güvenlik görevlisi kimlik kartına haiz olması gerekmektedir.Türkiye genelinde kayıtlı 245 bin 358 Özel güvenlik görevlisinin olduğu biliniyor. Bu kadar fazla talep gören meslek dalı olan Özel güvenlik görevlisi mesleğini yapabilmek görünmüş olduğu kadar kolay değildir. Değişik imtihan ve aşamalardan geçen güvenlik görevlileri başarı göstermiş oldukları takdirde silahlı yada silahsız olarak güvenlik görevlisi olmaya hak kazanır. Güvenlik görevlisi olmaya hak kazanan kişiler bu vazife için profesonelliğini belirten kimliğe haiz olurlar. Peki özel güvenlik kimlik kartı ne zaman çıkar ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmayan, Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olan, çeşitli suçlardan dolayı mahkum olmayan, 18 yada 21 yaşını doldurmuş, minimum sekiz senelik ilköğretim yada ortaokul, lise yada dengi okul mezunu olan, haklarında valilikçe yapılacak güvenlik soruşturması pozitif olan hepimiz Özel güvenlik görevlisi olabilir.

Özel görevlisi kimlik kartını alabilmek için ilk olarak silahsız için minimum ortaokul, silahlı için lise mezunu olmanız gerekmektedir. Gene silahsız için 18 yaşını doldurmuş olmak, silahlı için 21 yaşını doldurmuş olmak, sicili almaya uygun olmak, kamu haklarından yoksun olmamak, mesleğini hayata geçirmeye engel sıhhat problemi olmamak şeklinde şartlar aranmaktadır. Bu şartlara haiz olan adaylar silahsız kurslar için 100 saat, silahlı kurslar için 120 saat süresince ders görmekte ve eğitimin sonunda sınavlara doğal tutulmaktadır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

Özel güvenlik görevlisi mesleği, bir fazlaca yerde emek harcama imkanı olan ve her geçen gün önemi artan bir meslektir. Vatanımızda devamlı olarak artan nüfusun, güvenlik ihtiyacını kolluk kuvvetlerinin tek başına karşılaması mümkün değildir. Bu yüzden 2000 yılından sonrasında eliyle yeni bir istihdam alanı oluşturulmuştur. Yaratılan bu istihdam kapısı ile beraber toplumdaki genel güvenlik problemi büyük seviyede azalırken, oluşabilecek yeni suçların da önüne geçilmesi sağlanmıştır. Özel güvenlik görevlilerinin kullanmakta oldukları eski kimlik kartlarının 31.12.2018 olarak belirlenen değişiklik zamanı, eski kimlik kartı değişiklik işlemlerinde mağduriyet yaşanmaması amacıyla  01.07.2019’e kadar uzatılmıştır.Kimlik kartları polikarbon malzemeden, taşıması kolay, üstünde sahtesinin yapılmasını önleyici çeşitli güvenlik uygulamaları barındırmaktadır. Son 6 (altı) ay içinde açık renk elbise ile çekilmiş, arka zemin rengi beyaz 2 tane vesikalık biyometrik fotoğraf yeterli olacaktır. Peki özel güvenlik kimlik kartı ne zaman çıkar merak ediyorsanız haberimizin devamını okumanızı öneririz.

· 2019 yılı için belirlenen 20.00 TL.sı ücretin Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının T.Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi hesabına yatırıldığına dair alıntı, İl Özel güvenlik şube müdürlüklerine teslim edilecektir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ KİMLİK KARTI İŞLEMLERİ

İLK DEFA ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI ALABİLMEK İÇİN İSTENİLEN BELGELER
1-DİLEKÇE
2-NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
3-RUHSAT HARCI DEKONTU(MALİYEYE YATIRILACAK)
4- SAĞLIK RAPORU (ASLI)
5-DİPLOMA FOTOKOPİSİ (NOTER ONAYLI)
6- ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASI (ASLI)
7-VESİKALIK FOTOĞRAF (4 ADET)
8-ADLİ SİCİL BELGESİ
9- KAN GURUBU KARTI

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI YENİLEME

1-DİLEKÇE
2-NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
3-DİPLOMA FOTOKOPİSİ (NOTER ONAYLI)
4- ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME EĞİTİM SERTİFİKASI (ASLI-FOTOKOPİSİ)
5-VESİKALIK FOTOĞRAF (4 ADET)
6-ADLİ SİCİL BELGESİ
7- KAN GURUBU KARTI

KAYIP KİMLİK KARTI İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1-ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTINI KAYBETTİĞİNE DAİR DİLEKÇE
2-POLİS MERKEZİNDEN KAYIP EŞYA TUTANAĞI
3-NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
4-VESİKALIK FOTOĞRAF (3 ADET)
5-KAN GURUBU KARTI

YIPRANMIŞ KİMLİK KARTLARI İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1-KİMLİĞİN YIPRANDIĞINA DAİR DİLEKÇE
2-NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
3-YIPRANAN KİMLİK KARTI
4- VESİKALIK FOTOĞRAF (3 ADET)
5- KAN GURUBU KARTI

İSİM SOYİSİM TAHSİSİ NEDENİYLE KİMLİK KARTI ALMAK İÇİN İSTENİLECEK BELGELER

1-TALEBE İLİŞKİN DİLEKÇE
2-NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
3-VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ (AYRINTILI)
4- VESİKALIK FOTOĞRAF (3 ADET)
5- KAN GURUBU KARTI

SİLAHSIZ KİMLİK KARTINI SİLAHLIYA ÇEVİRECEKLERDEN İSTENİLEN BELGELER

1-DİLEKÇE
2-NÜFUS CÜZDANI FOKOTOPİSİ
3-SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLUR SAĞLIK RAPORU (ASLI)
4-DİPLOMA FOTOKOPİSİ (NOTER ONAYLI)
5- SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASI (ASLI)
6- GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMA FORMU
7- VESİKALIK FOTOĞRAF (4 ADET)
8- KAN GURUBU KARTI

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

Özel ya da kamu kurumlarında güvenlik görevlisi olabilmek için ihtiyaç duyulan Özel güvenlik görevlisi sertifikası, kimlik kartı iyi mi alınır, kimler başvurabilir, şartlar nedir ve sertifika tutarı ne kadar?

GÜVENLİK GÖREVLİSİ SERTİFİKA ÜCRETİ NEDİR 2019

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için adayların sertifika alması gerekmektedir. Peki sertifika tutarı ne kadar? Buna nazaran güvenlik görevlisi kimlik kartı harcı minimum 520 TL, silahlı imtihan tutarı 75 TL ve silahsız imtihan tutarı 45 TL olarak bilinmektedir. Adaylar ilgili bölümlere ödemelerini yaparak ve sınavlardan başarı göstermiş olarak güvenlik görevlisi kimlik kartına haiz olabilir.

2019 Silahlı ve silahsız Özel güvenlik kimlik kartı tutarı, ÖGG kimlik harcı, imtihan tutarı, kurs, poligon ve öteki ücretler ile güncel toplam maaliyetler hesaplanmıştır.

Özel güvenlik mensubunun emek harcama iznine haiz olabilmesi ve kimlik kartı güncellemesi için devlete belli bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Bu meblağ, Özel Güvenlik görevlisi Emek harcama İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı olarak karşılık buluyor. Tutarın belirlenmesinde ise tefe tüfe oranları etkili oluyor.

Geçtiğimiz yıl 595 lira 43 kuruş olan bu meblağ, yeni dönem hesaplamaları ile beraber 737 liraya ulaştı. Harç miktarlarının artmasında herhangi hazzı bir durum olmadığını da belirtmek gerekiyor ve azca ilkin de ifade ettiğimiz şeklinde bu belirleme işlemi tefe tüfe oranı doğrultusunda Maliye Bakanlığınca belirleniyor. Ödemelerinizi yapmadan ilkin yeni dönem rakamlarına göz atmanızda yarar var.

2019 Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harç Zammı %23,85 olarak gerçekleşmiştir. özel güvenlik kimlik kartı ne zaman çıkar öğrenmek istiyorsanız bu haberimizin devamında detaylı olarak bilgi verdik…

Özel güvenlik Kurs Tutarı: Özgür piyasa ekonomisine bağlı olarak kurs ücretleri hakkında net bir sayı vermek o kadar da mümkün olmayacaktır. Her eğitim kurumu, verdiği hizmet kalitesine bağlı olarak bir fiyat belirliyor ve bu durum şehirlere nazaran de farklılık gösteriyor. Averaj 650 TL.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı İçin Masraflar

Poligon Tutarı: Poligon tutarı 30 lira olarak belirlenmiş durumda ve bazı eğitim kurumları bu tutarı kurs tutarına dahil olarak da sunabiliyor. Bu bilgiyi de ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

2019 Özel Güvenlik Imtihan Tutarı: Yeni dönemde imtihan tutarı 80₺ olarak belirlenmiştir. Ödemeyi ilgili kuruma yaptıktan sonrasında dekonttan iki suret istemenizde yarar var ve daha da önemlisi dekontun okunaklı olması gerekiyor. (55₺ imtihan tutarı + 25 ₺uygulama imtihanı tutarı olarak Halk Bankasına yatırılacak.) – (Temel ve Yenileme için aynı ücret geçerlidir.)

Özel Güvenlik görevlisi Emek harcama İzni (Özel Güvenlik Kimlik Kartı) Harcı: 1 Ocak 2019 zamanı itibariyle 737 TL olarak belirlenmiştir.

ÖGG Silahlı Sıhhat Raporu Tutarı: 250 tl (daha uygun fiyatlara yaptırılabilir.)

Belgeler: Biçim, dosya, dilekçe şeklinde harcamalar için averaj olarak 15₺ila 20₺ içinde bir sayı ödeyeceksiniz.

Silahlı Özel Güvenlik kimlik Kartı Tutarı: 2019 Kart tutarı için ödeyeceğiniz ücret ise 25₺ olarak belirlenmiştir.

İLK DEFA ÖGG KİMLİK KARTI ALACAKLAR İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR

1- DİLEKÇE (İletişim Detayları Yazılarak İmzalanacak)
2- GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMA FORMU (Bilgiler Bilgisayar Ortamında Doldurulacak)
3- 2 ADET BİYOMETRİK FOTOĞRAF (5×6 Ebatında, Açık Renkli Elbise İle Arka Fon Beyaz Olacak Şekilde)
4- ÖGG HARÇ MAKBUZU (2017 Yılı İçin 520,16 Tl. )
5-ÖGG KİMLİK KART BEDELİ YATIRILDIĞINA DAİR BELGE (Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Nın Türkiye Vakıfbank Gaziosmanpaşa Şubesindeki  TR580001500158007303998115 İban Numaralı Hesaba İkinci Bir Buyruk Yazıya Kadar 20.00tl Ögg Kimlik Kart Bedeli)
6- KAN GRUBUNU GÖSTERİR BELGE
7- KİMLİK FOTOKOPİSİ
8- SAĞLIK RAPORU ASLI (Silahlı Ögg İçin Devlet Hastanesinden Silahsız Ögg İçin Özel Yada Devlet Hastanesinden Silahlı Yada Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir Kurul Raporu)
9- EĞİTİM DURUMUNU GÖSTERİR BELGENİN ASLI VE FOTOKOPİSİ
10- ÖGG EĞİTİM SERTİFİKA ASLI VE FOTOKOPİSİ

YENİLEME YAPACAKLAR İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR

1- DİLEKÇE (İletişim Detayları Yazılarak İmzalanacak)
2- GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMA FORMU (Bilgiler Bilgisayar Ortamında Doldurulacak)
3- 2 ADET BİYOMETRİK FOTOĞRAF (5×6 Ebatında, Açık Renkli Elbise İle Arka Fon Beyaz Olacak Şekilde)
4-ÖGG KİMLİK KART BEDELİ YATIRILDIĞINA DAİR BELGE (Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfının Türkiye Vakıfbank Gaziosmanpaşa Şubesindeki  TR580001500158007303998115 İban Numaralı Hesaba İkinci Bir Buyruk Yazıya Kadar 20.00tl Ögg Kimlik Kart Bedeli)
5- KAN GRUBUNU GÖSTERİR BELGE
6- KİMLİK FOTOKOPİSİ
7- EĞİTİM DURUMUNU GÖSTERİR BELGENİN ASLI VE FOTOKOPİSİ
8- ÖGG EĞİTİM SERTİFİKA ASLI VE FOTOKOPİSİ

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için özel güvenlik kimlik kartı ne zaman çıkar gibi çok merak edilen ve sorulan soruları cevaplandırmış olduk. Daha fazla özel güvenlik haberine ulaşmak için anasayfamıza göz atınız.

Bir önceki yazımız olan Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Yorum
  1. Osman Çambel 2 ayönce.
    Cevapla

    Güvenlik kimlik kartı gelmeden, geçici çalışma belgesiyle çalışılabilir mi ? bir kaç kişiye sordum kimisi çalışabilirsin kimisi çalışamazsın dedi bilgisi olan aydınlatsın bi

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz