Mühendis Maaşları Ne Kadar ? | Lise Mezunu
Maaşlar

Mühendis Maaşları Ne Kadar ?

Mühendis Maaşları Ne Kadar ?

Kamu kurumlarında veya özel sektör firmalarında istihdam etmekte olan mühendis maaşları ne kadar?  Genel olarak Mühendislerin 2018 maaşlarını sizlere paylaşıyoruz. Bu maaşlar ortalama ve yeni mühendis olmuş kişiler üzerinden analiz edilip sonuç çıkarılmıştır.

Mühendis Maaşları Ne Kadar ?

Ülkemizde bilindiği üzere mühendis kadrolarında ki yığılmalar her sene giderek artıyor. Öyle ki mühendislik fakültelerinden mezun olan öğrencilerin sayısının artması ve kamuya alımların doluluk oranlarından dolayı azalmasından dolayı kamu kurumlarında çalışan mühendis personeli olmak giderek zorlaşmaktadır.

İşin Olsa ekibimize mühendis maaşları hakkında sıklıkla sorular geldiği için sizler için bu içeriği oluşturduk. Peki kamu kurumlarında çalışan mühendis maaşları ne kadar, özel sektör firmalarında çalışan mühendis maaşları ne kadar? Mühendislerin maaşlarını sizler için paylaşıyoruz.

Özel / Devlet Mühendis Maaşları

Öncelikle adaylarımıza kamu kurumlarında çalışan mühendislerin maaşları hakkında bilgi verelim. 2018 yılı Ocak ayında yapılan zamlar ile yeni atanan 4/1 dereceli mühendisler 4 bin 900 TL civarında maaş ile başlamaktadır. Derecesi yüksek olan memurlar 5 bin lirayı geçkin maaş almaktadır. Peki özel sektörde çalışan mühendisler ne kadar maaş alıyor? Mühendis sayısı giderek arttığı için özel sektörde mühendislere düşük maaş veren pek çok firma bulunuyor. Öyle ki mühendis maaşları özel sektör firmalarında 2 bin lira civarından başlamakta ve 5 bin lira, 6 bin liraya kadar yükselmektedir. Tabi kendisini geliştiren mühendis adaylarının aylık aldıkları kazanç daha yüksek olmakta olup yine adayların mezun olduğu mühendislik bölümü de oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Özel Güvenlik Maaşları 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz