Meslek Lisesi Mezunları Astsubay Olabilir Mi ?

Meslek Lisesi Mezunları Astsubay Olabilir Mi ?

Meslek lise mezunları astsubay olabilir mi ? Bu yazımızda tüm detayları paylaşacağız. Öncelikle bu meslek normal bilinenlerin aksine vatan aşkı ile yapılabilecek bir meslektir. Makalemizde Meslek Lisesi mezunlarının astsubay olması hususunda genel bilgileri paylaşacağız. Öncelikle askerlik sıradan meslek dalları içerisinde yer aldığı gibi görünse de vatan sevgisi ile yapılabilecek bir meslek grubudur.

Askeriyede kendi arasında 3 tane rütbe bulunmaktadır. Askerler uzman erbaş, astsubay ve subaylık sınıfında görev yaparlar. Bu 3 kademede farklı görev ve sorumlulukları bulunan askerlerin yükselme bakımından ve kıdem bakımından en önemlisi subaylık sınavıdır. Orta sınıf olan astsubaylık genellikle tercih listesinde ilk sırada yer almaktadır. Özellikle düz lise ve meslek lisesi mezunları astsubaylık sınıfını tercih etmektedir. Peki astsubay olabilmek için sadece lise mezuniyeti yetiyor mu ?

Aslına bakarsanız Türk Silahlı Kuvvetleri’nin genel alım şartlarında astsubaylık için lise mezuniyeti şartlar aranmaktadır. Bu şart Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir diploma ile olması gerekmektedir. Düz lise, Anadolu Lisesi, Meslek liseleri veya açık lise gibi birçok lisenin mezun olan kişiler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diplomaları ile astsubaylık için başvuru yapabilir. Sadece eğitimin olması başvuru yapabileceği anlamına gelmemektedir. Gerekli şartlar arasında yaş spor mülakat gibi kriterlerin de bulunduğunu  hatırlatmak isteriz.

Daha önce burada yazdığımız genel şartları inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?