Lise Mezunu Yurt Dışında Çalışabilir Mi ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Yurt Dışında Çalışabilir Mi ?

Lise mezunu olarak yurt dışında çalışmak isteyenler için hazırladığımız bu rehberimiz de merak ettiğiniz bir çok hususu bulabilirsiniz. Öncelikle neden yurt dışı sorunu cevaplayalım. Pek çok birey ülkemizde iş bulma konusunda sıkıntıya düşmektedir. İş beğenmeme veya iş gücüne uygun bulmamasından dolayıdır. İş gücüyle ilgili olarak bunun en büyük sebebi de niteliksiz olmasından kaynaklıdır. Niteliksiz demek iş verene uygun uygun işçi olmadığından kaynaklıdır. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı ülke dışında çalışmak isteyenler olabilmektedir. Lafı fazla uzatmadan konumuza geçiş yapalım. Hangi meslek dalları daha fazla talep görüyor. Alt başlıklar üzerinden devam edelim.

Yurt dışında çalışmak için meslekler

Yurt dışında lise mezunu seviyesinde yapılabilecek pek çok iş kolu bulunmaktadır. Ülkemizde aynı işi yapan kişiyle mukayese ettiğimiz zaman arada maaş farkını bariz şekilde görmek mümkündür. Direk olarak maaşı yüksek diye o işin seçilmesinde yanlış bir karardır. Ülkemizde yaşam şartları ile o ülkedeki şartlar aynı değildir. Örneğin ev kira ülkemizde ortalama bin TL civarında, değişik ülkelerde bu rakamın TL karşı 5 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yani yaşam standartları ile olan bir durumdur.

Lise mezunun bir iş deneyimi yoksa çalışabileceği alanları sizler için inceledik. İlk olarak temizlik işine girebilir. Şirketler üzerinden çalışabilir ya da home ofis olarak da bu işi yapabilir. Aynı zamanda Türklerin yoğun olduğu bölgelerde farklı iş kollarında çalışabilir. Yemek sektörü bunlara en güzel örnektir. Lise eğitimin üzerine o ülkenin dilini öğrenmesi durumunda bulabileceği iş sayısı bir anda 5 katı artar. Lise mezunu düzeyinde yurt dışında ki iş sahaları şunlardır.

  • Temizlik görevlisi,
  • Benzin – pompa sorumlusu,
  • Tezgahtarlık,
  • Fabrika işçiliği,
  • Otopark,
  • Şoförlük,

Yurt dışında çalışmak için o ülkeye vize almanız gerekiyor. Bunun için hangi ülkeye gitmek istiyorsanız, o ülkenin vize şartlarına göre alabilirsiniz. Peki burada bahsettiğimiz ve bunun işlere nasıl başvurulur ? Öncelikle Türk firmaları yurt dışında ki projeleri için ülke içerisinde alımlarını yaptığı, bu projeler sayesinde yurt dışında çalışma imkanı bulabileceğini belirtelim. Bunun dışında o ülkede çalışan bir yakınınızın olması oraya gidip iş bulma konusunda size en büyük yardımı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz