Lise Mezunu Usta Öğretici Olabilir Mi ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Usta Öğretici Olabilir Mi ?

Lise mezunu olan bir kişi usta öğretici olabilir mi ? Mesleki eğitim kursları sayesinde son yıllarda 1 milyonun üzerinde insan meslek sahibi oldu ve olmaya devam ediyor. Bu yazımızda lise mezunu olanları usta öğretici olabilmesi gerekli olan şartları inceleyeceğiz. Bir çok ilde hazırlanan bu programa katılabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. İlk olarak usta öğretici nedir ? ne iş yarar ? konusuyla başlamak istiyoruz. Mesleki eğitim dışında kalan bir çok insanın gerçek hayatta iş konusunda sıkıntı çektiği biliniyor. Tam kelime anlamıyla yola çıktığımızda bu kavramın meslek kursu olduğunu belirtebiliriz. Belli bir süre eğitime tabi olduktan sonra mesleki kursu belgesi verilmektedir. 4 yıllık ile ilköğretim arasında tüm mezuniyeti olan kişiler usta öğretici olabilir. Gelin tüm detaylarla lise mezunu olan bir kişinin usta öğretici olması gerekli şartları inceleyelim.

Lise mezunu usta öğretici olmak için

Lise mezunu olarak usta öğretici olmaya başvuru yapabilirsiniz. Bunun için gerekli branşı seçmeniz gerekiyor. Genellikle bilgisayar bakımı ve onarımı alanda başvuru yapılmaktadır. Fakat farklı dallarda bu belge alınabilmektedir. Öncelikle hangi alanı tercih edecekse o alanla ilgi duyması gerekmektedir. Yani “Bu işi ben yaparım” demesi gerekiyor. Bu belgeyi aldıktan sonra alanınızda bu merkezlerde eğitmen olarak çalışabilirsiniz.

Kamu tarafından yürütülen proje kapsamında Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından yürütülmektedir. Kısa bilgilerle detaylara geçelim. İlk olarak bu kursu başarılı şekilde bitiren adaylara “Usta Öğreticilik Belgesi” verilmektedir. Kursun toplam süresi 40 saattir. Hangi branşı seçtiyseniz o alan hakkında kurs verilmektedir. Kurstan başarılı olmanın en alt seviyesi her bir ders için 45 geçer notudur.

Belgeyi alan lise mezunu bu süreçten sonra yarı zamanlı veya tam olarak çalışabilir. Her ikisine de kanun gereğince sigorta yapılmaktadır. Özetle şunu belirtelim. Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından açılacak olan Usta Öğretici programlarını takip ederek ilgilendiğiniz branşa başvurmanız gerekiyor. Başvuru esnasında kimlik fotokopisi, 3 adet resim ve dilekçe istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz