Lise Mezunu TYP'de Çalışabilir mi ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu TYP’de Çalışabilir mi ?

Lise Mezunu TYP'de Çalışabilir mi ?

Lise Mezunu TYP’de Çalışabilir mi ?

İŞKUR’un en oldukca rağbet gören Toplum Yararına Programı ( Lise Mezunu TYP ) Lise mezunları çalışabilir mi ? Lise Mezunu Lise Mezunu TYP ‘de Çalışabilir mi ? Tüm detaylar haberimizde… İŞKUR tarafınca hayata geçirilen Toplum Yararına Program  Lise Mezunu TYP son günlerde adından sıkça söz ettiriyor. Lise Mezunu TYP , Türkiye İş Kurumu tarafınca istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve hususi siyaset gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına destek olmak suretiyle düzenlenen etken işgücü hizmetidir. Peki  Lise Mezunu TYP başvurusu iyi mi yapılır?  Lise Mezunu TYP şartları nedir? Lise Mezunu TYP aylık maaşı ne kadar? Tüm merak edilenler haberimizde…

Lise Mezunu TYP ’nin müracaat süresi sona erdikten sonrasında yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 senesinde, Lise Mezunu TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’müracaat başlangıç zamanı aynı olan Lise Mezunu TYP ’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine nazaran (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye nazaran aynı adreste oturanların, programa müracaat meydana getirilen tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte emek verme sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz mevzusu adreste oturan kişilerin Lise Mezunu TYP ’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

Lise Mezunu TYP Başvuru

Katılım şartları ve öteki tüm şartlara ilişkin data ve belge kontrolünden yüklenicinin görevli olduğuna ve yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla yada yersiz ödemenin yükleniciden yasal faizi ile beraber eğitim edileceğine dair yargı getirilmiştir.

Yüklenicinin katılımcılar için vergi ve toplumsal güvenliğe ilişkin ödemeleri ilgili kurumlara yapmaması durumunda yükleniciye süreli ihtarda bulunulacağına, verilen süre içinde ilgili ödemelerin yapılmaması durumunda yüklenici kurum ile düzenlenen tüm Lise Mezunu TYP ’lerin sonlandırılarak yüklenici ile otuz altı ay süreyle bu yönetmelik kapsamında kurs ve programlar düzenlenmeyeceğine ilişkin yargı getirilmiştir.

Lise Mezunu TYP ’lerde yüklenici kuruma meydana getirilen ödemelerden yüklenici kurum lüzumlu ödemeleri yaptıktan sonrasında fazla meblağ kalması halinde, söz mevzusu tutarın Kuruma iade edilmesi gerektiğine dair yargı getirilmiştir

İŞKUR tarafınca düzenlenen bir kurs yada programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işi olmayan 6 ay geçmeden Lise Mezunu TYP ’ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak Lise Mezunu TYP ’den ayrılanlar yada kendi kusuru sebebiyle ilişiği kesilenler, son yararlanma zamanı üstünden 24 ay geçmedikçe yeni bir Lise Mezunu TYP ’ye başvuramaz.

Yararlandığı Lise Mezunu TYP bittikten sonrasında Kurum tarafınca teklif edilen niteliklerine uygun minimum üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma zamanı üstünden 24 ay geçmedikçe yeni bir Lise Mezunu TYP ’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer yada katılımcı yaptırım süresince Lise Mezunu TYP ’den de yararlanamaz.

Devam etmiş olduğu bir Lise Mezunu TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı Lise Mezunu TYP ’ye yeniden katılamaz.

İşsizliğin fazla olduğu dönemlerde yada yerlerde direkt yada yüklenici eli ile Toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yöntemiyle bilhassa istihdamında güçlük çekilen işsizlerin emek verme alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafınca uygulanan programlardır.
Toplum Yararına Programı ( Lise Mezunu TYP ) kapsamında meydana getirilen alımlar için İŞKUR başvurusunun iyi mi yapıldığı merak mevzusu oldu. Çevre temizliği, park düzenlemesi, kamusal altyapının yenilenmesi şeklinde alanlarda gerçekleşecek Lise Mezunu TYP alımlarında istihdam edilecek vatandaşlar, en fazla 9 ay çalıştırılacak ve 3 aylık bekleme süresinin peşinden tekrardan iş müracaat yapabilecek.

Lise Mezunu TYP İLE HANGİ KADROLARA ALIM YAPMAKTADIR?

Lise Mezunu TYP alımları yönetmeliğin 65 inci maddesinin birinci fıkrasında aşağıdaki şekilde sayılmıştır. Bu sınırlar çerçevesinde Lise Mezunu TYP uygulanacak alanların belirlenmesinde İl Müdürlüğünce kamu yararı gözetilir. Buna nazaran Lise Mezunu TYP pozisyonları şu şekildedir:

– Çevre temizliği
– Kamusal altyapının yenilenmesi
– Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
– Restorasyon, zamanı ve kültürel mirasın korunması
– Ağaçlandırma
– Park düzenlemeleri
– Vadi ve dere ıslahı
– Aşınma engelleme emek harcamaları

Lise Mezunu TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

– Kuruma kayıtlı işi olmayan olmak,
– 18 yaşını tamamlamış olmak,
– Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
– Talebe olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
Lise Mezunu TYP ’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Toplumsal Yardım Informasyon sistemi üstünden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi toplumsal yardım almıyor olmak
– İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

Lise Mezunu TYP MAAŞI KAÇ TL?

İŞKUR’un Lise Mezunu TYP programında istihdam edilen personeline aylık, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.Bunun yanında vergi ve toplumsal güvenlik prim giderleri vardır.Toplum yararına Program ( Lise Mezunu TYP ) uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.  Lise Mezunu TYP ’YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK DURUMLAR NELER? -Mazeretsiz olarak Lise Mezunu TYP ’den ayrılanlar yada kendi kusuru sebebiyle ilişiği kesilenler, son yararlanma zamanı üstünden 24 ay geçmedikçe yeni bir Lise Mezunu TYP ’ye başvuramaz. -İŞKUR tarafınca düzenlenen Lise Mezunu TYP haricinde bir program ya da kurstan yararlanmış olan işi olmayan, 6 ay geçmeden Lise Mezunu TYP ’ye başvuramaz. -Yararlandığı Lise Mezunu TYP bittikten sonrasında Kurum tarafınca teklif edilen niteliklerine uygun minimum üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma zamanı üstünden 24 ay geçmedikçe yeni bir Lise Mezunu TYP ’ye başvuramaz. -Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer yada katılımcı yaptırım süresince Lise Mezunu TYP ’den de yararlanamaz. -Devam etmiş olduğu bir Lise Mezunu TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı Lise Mezunu TYP ’ye yeniden katılamaz.

Lise Mezunu TYP Alımı Nasıl Yapılıyor ?

Iştirakçilerin seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine nazaran bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Emek harcama ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafınca belirlenir.

– Noter kurası yöntemi, – Sıralama (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi, – Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi sıralama yöntemi.
İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde yada yerlerde direkt yada yüklenici eli ile Toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yöntemiyle bilhassa istihdamında güçlük çekilen işsizlerin emek verme alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafınca uygulanan programlardır.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz