Lise Mezunu Polis Olmak İçin Ne Yapmalı | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Polis Olmak İçin Ne Yapmalı

Lise mezunu olarak polis olmak isteyen adaylar için hazırladığımız rehberde merak ettiğiniz bir çok şeyi öğrenebileceksiniz. Öncelikle her geçen yıl artan polislik alımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan programa göre 10 bin polis memuru alımını yapılacak. Genel olarak lise mezunu adaylar için hazırlanan şartlarını incelerken, polis olmak için gerekli ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Polislik için gerekli şartlar

Polis olmak isteyen adaylar için gerekli şartları bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Şartlara direk olarak geçmeden öncede kimler polis olabilir sorusuyla devam edelim. İlk olarak şunu belirtelim. Polis olmanın 3 farklı yolu vardır. PMYO, POMEM ve PAEM okullarında eğitim görmek şartıyla polis olabilir. Bunlarda ise kendi arasında farklı alım yollarıyla polis seçimleri yapılmaktadır.

PMYO : Polis Meslek Yüksek Okulu anlamında olup, 2 yıllık polis eğitim kurumudur.

POMEM : Polis Meslek Eğitim Merkezi kapsamında polis adaylarına4 aylık eğitim verilmektedir.

PAEM : Polis Amirleri Eğitim Merkezi adıyla emniyet mensupları içerisinden amir yetiştirilmek üzere kurulmuş eğitim okuludur.

Lise mezunları sadece PMYO müracaat edebilirler. Bunlar dışında bir polis okuluna başvuru yapamazlar. POMEM’e başvurmak için 2 yıllık veya 4 yıllık fakülte mezunu olmak gerekmektedir. Lise mezunları PYMO eğitim okuluna başvurarak 2 yıllık eğitim sonunda polis olabilir. Bu şartlar dışında polis olmak imkansızdır.

Lise mezunu polislik şartları (en güncel)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şarttır. Daha sonra lise ve dengi okulundan mezun olmak gereklidir. MEB tarafından verilen onaylı diploma olması gerekiyor. Bu yıl içerisinde yapılmış olan TYT sınavından 260 puan almak diğer şartlar arasındadır. Yaş şartı olarak 18 ile 26 yaş aralığında olması gerekmektedir. 18 yaşına girmiş ve 26 yaşını tamamlamamış olması şarttır. Bayanlar polis adayları için 162 cm. ve erkekler polis adayları için 167 cm. en alt taban boy olarak belirlenmiştir. Sağlık Şartları Yönetmeliğine uygun olmak. Yani sağlık kontrollerinden geçmek. Siyasi ilişkisi olmaması gerekiyor. Kamu haklarından mahrum olmaması ve güvenlik soruşturmasının olumlu geçmesi gerekiyor.

Kısaca lise mezunu olarak polisliğe başvuru yapacak adayların kriterlerini açıkladık.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz