Lise Mezunu Özel Güvenlik Nasıl Olur ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Özel Güvenlik Nasıl Olur ?

Lise Mezunu Özel Güvenlik Nasıl Olur ?

Lise Mezunları Özel Güvenlik Olabilir mi ?

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? ÖGG olma şartları nedir, müracaat yöntemi neler? Lise mezunları özel güvenlik olabilir mi ? 
Lise Mezunu Özel Güvenlik görevlisi, kalabalık alanlarda asayişi daha tenha noktalarda ise mal güvenliğini de sağlamakta olan güvenlik departmanında vazife alan kişilere denilmektedir. Özel güvenlik görevlisi, kişileri, kurumları yada kıymetli varlıkları koruma işi meydana getiren kişidir. Özel güvenlik görevlileri kontakt, yangın, afetler, patlayıcılar, şahıs koruma, güvenlik sistemleri, vaka yeri incelemesi, hukuk, ilk yardım, narkotik, silahlar, kalabalıklar mevzularında eğitim alırlar. Peki güvenlik görevlileri tam olarak ne iş yaparlar? Özel güvenlik görevlileri sitelerde, hastanelerde, konser, tiyatro benzer biçimde çeşitli etkinliklerde, okullarda, bankalarda ve daha fazlaca sayıda yerde emek verme imkanı bulunmaktadır. Lise Mezunu Özel güvenlik görevlilerinin emek verme alanları bayağı fazla ve bu doğrultuda da gerekseme oldukça fazladır. Lise Mezunu Özel güvenlik görevlisi olabilmek için sabıka kaydınızın temiz olması gerekir. Silahlı girebilmek için 21 yaşını doldurmuş olmak ve minimum lise mezunu olmak şartı aranmaktadır. Silahsız müracaat için 8 senelik İlköğretim yada Ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Bunun haricinde bay adaylar benzer biçimde bayanlar da Özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilirler.

Lise Mezunu Özel güvenlik görevlisi olabilmek için ilk olarak kurumumuza gelip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırdıktan sonrasında Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün yılda 6 kere düzenlemiş olduğu Özel güvenlik imtihanlarından herhangi birine girmeli ve minimum 60 puan alarak sertifikayı kazanmanız gereklidir.Kayıt yaptıran her kursiyerin toplamda ve peş peşe devam eden sınavlara girmek şartıyla 4 tane hakkı vardır. Bu hakların hiçbirinde imtihanı kazanamazsa tekrardan kayıt yaptırmak ve tüm işlemleri yenilemesi gerekir. Unutmadan, kayıt yaptıracak kursiyerin sabıka kaydının olmaması gerekir.

Lise Mezunu Özel Güvenlik Görevlisi

Son zamanların en popüler mesleklerinden birisi haline gelen Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam etmek isteyen adaylar için bazı şartlar aranmaktadır. Güvenlik görevlisi, kalabalık alanlarda asayişi daha tenha noktalarda ise mal güvenliğini de sağlamakta olan güvenlik departmanında vazife alan kişilere verilen isimdir. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için kontakt, yangın, afetler, patlayıcılar, şahıs koruma, güvenlik sistemleri, vaka yeri incelemesi, hukuk, ilk yardım, narkotik, silahlar, kalabalıklar mevzularında eğitim alınması gerekmektedir. Peki Lise mezunu Özel güvenlik görevlisi sertifikası nasıl mi alınır? Lise Mezunu Özel güvenlik olabilir mi ? sertifika alabilir mi ? Özel güvenlik görevlisi olabilmek için merak edilenler haberimizde…

Lise Mezunu Özel Güvenlik Görevlisi Sertifika Şartları

Son zamanların en popüler mesleklerinden birisi haline gelen Lise mezunu Özel güvenlik görevlisi olabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan şartlar şu şekildedir;

– Silahsız Özel güvenlik için minimum ortaokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak,
– Silahlı Özel güvenlik için lise mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak,
– Sicili almaya uygun olmak,
– Kamu haklarından yoksun olmamak
– Mesleğini halletmeye engel sıhhat problemi olmamak benzer biçimde genel şartlar aranmaktadır.
Bu şartlara haiz olan adaylar silahsız kurslar için için 100 saat, silahlı kurslar için 120 saat süresince ders görmekte ve eğitimin sonunda sınavlara doğal tutulmaktadır.
Özel güvenlik görevlisi olabilmek için adayların sertifika alması gerekmektedir. Buna bakılırsa güvenlik görevlisi kimlik kartı harcı minimum 520 TL, silahlı imtihan tutarı 75 TL ve silahsız imtihan tutarı 45 TL olarak bilinmektedir. Adaylar ilgili bölümlere ödemelerini yaparak ve sınavlardan başarıya ulaşmış olarak güvenlik görevlisi kimlik kartına haiz olabilir.

Lise Mezunu ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ NASIL OLUNUR?

İş ilanlarında bilhassa de İŞKUR tarafınca gösterilen iş ilanlarında en fazlaca ilanın olduğu iş pozisyonu Özel güvenlik ilanları göze çarpmakta. İŞKUR ve öteki ilanlarda en fazlaca rağbet görmekte olan Özel güvenlik görevlisi olmak için ne yapmak gerekir sorusu araştırılırken, Lise Mezunu Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? Özel güvenlik görevlisi olmak için nereye müracaat yapmak gerekir ve müracaat şartları neler?

Birçok kamu kurumunda, Özel işletmelerde ve toplu kullanım alanlarında, sitelerde, toplu konutlarda ve Özel alanlarda güvenlik sağlanabilmesi için silahlı yada silahsız Özel güvenlik görevlisi personellere gerekseme duyulmaktadır. Bu personeller sektörde Özel Güvenlik olarak adlandırılmaktadır.

Özel güvenlik görevlisi olmak için ilinizde bulunan sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı yada silahsız olmak suretiyle eğitim almanız gerekmektedir. Bunun akabinde her yıl Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca düzenlenmekte olan ÖGG sınavına katılıp başarıya ulaşmış olmalısınız. Bu imtihan her yıl 6 kez yapılmaktadır ve başarıya ulaşmış sayılmak için de minimum 60 puan almanız gerekmektedir. Eğer ilk girişinizde imtihanı kazanamadıysanız da birbirini takip eden 4 sınava, imtihan harcı ödenerek katılınabilir. Ilk olarak silahlı ve silahsız olmak suretiyle iki çeşit Özel güvenlikçi bulunmaktadır. Bu ikisi için de aranan şartlar ve adaylardan istenilen belgeler farklıdır.
Silahlı temel eğitim süresi 120 saattir. 15 gün temel dersler+ 3 gün tabanca dersi ( 2 gün kuramsal eğitim ve 1 gün poligonda 25 mermi atış eğitimi) olmak suretiyle toplam 18 iş günüdür.
Silahsız temel eğitim alanlar 100 saattir. (15 gün) Eğitimlere katılmak mecburidir. Mazeretsiz %10 D/S (100 saatin 10 saati), mazeretli %30 D/S (100 saatin 10 saati) devamsızlık hakkınız mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz