Lise Mezunu Olmayanlar Uzman Çavuş Olabilir Mi ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Olmayanlar Uzman Çavuş Olabilir Mi ?

Lise mezunu olmayanlar uzman çavuşluk başvurusu yapabilir mi ? İşte tüm detayları ile uzman çavuş ve eğitim derecesine göre başvuru şartları… Askerlik mesleği para ile yapılabilecek sanat değildir. Vatan sevgisi ile yapılacak en kutsal meslektir. Bu makalemizde lise mezunu olmayan kişiler uzman çavuş olabilir mi ? Bunun yanıtını verirken, gerekli şartları anlatacağız.

İlköğretim ve orta öğretim mezuniyeti olan kişiler genel şartları taşıyıp taşımadığına birlikte bakalım. Orta öğretim sınıfında yer alan açık lise – meslek lisesi ve düz liseler hepsi MEB tarafından verilen diploma ile TSK tarafından aynı eş değere sahiptir. Bu sebeple bakılması gereken tek unsur Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığıdır.  Yazımıza tam olarak başlamadan önce sizden gelen soruların yanıtlarıyla başlamak istiyoruz. Açık lise okuyorum uzman çavuş olabilir miyim ? Lise mezunu olmadan uzman erbaş olunur mu ? Bu hususlar dahilinde tüm detaylar…

Uzman çavuş olmak istiyorum

Vatan sevgisinin para ile ölçülemediği tek yerdir. Uzman çavuş olmak isteyenlerin izleyeceği rehberi bu başlık altından takip edebilirsiniz. Öncelikle askerliği yapmayanlar uzman olabilir mi ? soruyla başlayalım. Askerliği yapmayanlar başvuru yapamaz. Fakat silah eğitimi altındayken başvuru yapar ve kazanabilir. Genel olarak başvuru şartları şu şekildedir.

Uzman çavuş olmak için T.C. vatandaşı ve erkek aday olması gerekiyor. En az lise dengi ve üzeri eğitim veren kurumdan mezun olmak gerekiyor. Burada direk olarak lise eğitimi altında bir mezuniyet kabul edilmediğini açıkça belirtilmiştir. Daha sonra 20 ile 27 yaş aralığında olmak gereklidir. 20 yaşından gün almış olması gerekiyor. Sözleşmeler 3’er senelik olarak yapılmaktadır. TSK yönetmeliğine uygun sağlık kontrollerinden geçmek ve “Uzman Erbaş Olabilir” raporu olmak gerekiyor. En az 1,64 cm boyunda olmak ve kilo sınırları içerisinde olmak gereklidir. Bunlar uzmanlık için ilk gerekli şartlardır. Bunlardan sonra spor ve mülakat aşamaları vardır. Bu aşamalarda müspet halinde tamamlanması durumunda güvenlik tahkikatı başlatılmaktadır. Sonuç olumlu ise uzman çavuşluğa atanması yapılır.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz