Lise Mezunu Düz Memurluk İçin Kaç Puan Gerekir ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Düz Memurluk İçin Kaç Puan Gerekir ?

Bu yazımızda son zamanlarda yapılan alımlarda lise mezunlarının düz memurluk için yaklaşık puanlarını açıklayacağız. Öncelikle burada ki bilgiler ÖSYM tarafından açıklanan bilgilere göre düzenlenmiştir. Burada direk düz memurluk diyebileceğimiz, alanları yazacağız. KPSS atamalarında sadece 2001 nitelik koduyla yapılan atamalar ve puanlarına dair geniş bilgiler makalemizde…

Düz memurluk alanıyla ilgili son yapılan atamalarda başta bakanlıklar olmak üzere bir çok kurum ihtiyacı kadar memuru alımını gerçekleştirdi. İlk olarak lise mezunu sayısı her geçen artarak devam ediyor. Burada mezun sayısı ne kadar çok olursa sınava girecek olan personel de sayısı da o denli artıyor. 2010 yılında 1,5 milyonun üzerinde lise yani orta öğretim mezunu sınava girdi. O senede yapılan atamalar sadece ilk 50 bin ile kısıtlı kaldı. Demek oluyor ki sayı artsa alınan personel sayısı o denli artmıyor. Direk olarak lise mezunu seviyesinde atana bilmeniz için en az 85 ile 88 arasında puan almanız gerekiyor. Bu da istediğiniz tarz kurumlar değilde son atamalar karşımıza çıkabilecek puan aralığıdır.

Burada diğer adaylara biraz da olsa fark atmanız sağlayacak bir bilgiyi paylaşacağız. Memur alımlarında sadece düz memur olarak başvurmak yerine nitelik kodlarına göre başvuru yapınız. Yani sertifika alarak ekstra avantaj sağlayın. Bazı kurumlar düz memurlar yerine nitelik personel alımlarına başladı. Örneğin bilgisayar işletmeni sertifikası alarak diğer adaylar bir adım önüne geçin. Kurumların aldığı niteliklere göre en çok tercih edilen sertifikalar şu şekildedir.

  • Bilgisayar Sertifikası
  • Sürücü Belgesi
  • Yabancı Dil Belgesi
  • Bonservisler

Son atamalar : Son yapılan atamalar da Sağlık Bakanlığı başta olmak bir çok bakanlık kadrolarına düz memur alımları yapıldı. Yapılan atamalar en düşük 89 ile olup, sadece 2001 nitelik koduyla yapılmıştır. Bunlar dışında en düşük seviye diyebileceğimiz sadece düz memur alımları 88 puan ile yapılmıştır.

Sonuç olarak şunu net olarak belirtelim. Bu tip sertifikalar ile adaylarının önüne geçmek mümkündür. Yapmanız gereken güzel bir puan almak ve yukarı saydığımız belgeleri almak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz