Lise Mezunu Bayanlara İş İmkanı | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Bayanlara İş İmkanı

Lise ve dengi okullardan mezun olan bayanlar, çeşitli sektörlerde iş imkanları yakalayabiliyor. Bu iş kollarını iki ana başlık altında ele almak gerekiyor. İlki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile devlet kurumlarında memurluk, ikincisi ise özel sektörde herhangi bir sınav veya başka bir şart gerektirmeden çalışılabilecek iş kollarıdır. Ancak kimi özel sektör grupları, alım yapılacak pozisyonlar için belirli bir uzmanlık şartı aramaktadır. Mesleki eğitim kursları, sertifikalar, ustalık- kalfalık gibi belgeler ile iş başvurusunda bulunabilecek seçenekler de yer almaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen lise mezunları, her 2 yılda bir kez yapılan lise ve ön lisans seviyesindeki KPSS’ye girmeleri gerekmektedir. Birçok devlet kurumu, bu sınava giren ve belirli bir puanın üzerinde başarı göstermiş erkek ve kadınlar için her yıl alım gerçekleştirmektedir. Bu statüdeki çalışanlar, en az 2.500 TL maaş alabilmekte. Özel sektörde ise KPSS şartı aranmaz ve maaşlar en az asgari ücret seviyesinde olmaktadır.

Devlet Kurumlarında Lise Mezunu Bayanlar için Değerlendirilebilecek İş Seçenekleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, devlet dairelerinde memur olarak çalışabilmek için KPSS şartı aranmaktadır. KPSS’den belirli bir puanın üzerinde başarı göstermiş bayanlar şu mesleklerden birisini tercih edebilirler:

Polis Memurluğu: Polis Meslek Yüksek Okulları, her yıl 2.000 – 3.000 civarında erkek ve bayan lise mezunu adaylar için iş imkanı sunmaktadır. 2 yıllık eğitim ardından polis olabilecek adaylar için TYT sınav  şartı aranmaktadır. Lise ve dengi okullardan mezun olanlar, her yıl girecekleri TYT sınavında baraj puanını aştıklarında, PMYO başvurusunda bulunabilirler. Ortalama 200-300 adet lise mezunu bayan alımı yapılmaktadır.

Sağlık Sektörü (Hemşirelik, Ebelik, vb.): Sağlık sektöründe uzmanlaşmış, sağlık liselerinden ve benzeri okullardan mezun olmuş bayanlar, her yıl yapılan memur alımlarını takip ederek; kendilerine uygun bir iş bulabilirler. Genel olarak bu iş seçenekleri için KPSS şartı aransa da, bazı alımlar herhangi bir sınav şartı gerektirmez. Sözleşmeli veya işçi pozisyonları için KPSS puanı aranmamaktadır.

Özel Sektörde Lise Mezunu Bayanlar için Değerlendirilebilecek İş Seçenekleri

Lise mezunu bayanlara iş imkanı seçeneklerinden birisi de özel sektördür. Kimi iş seçenekleri deneyimsiz ve yetiştirilmek üzere bayan alımına konu olmaktadır. Çağrı merkezi temsilcisi, sekreterlik, operatörlük, işçi statüsünde çalışma, özel güvenlik, kasiyerlik, mağaza temsilcisi, belirli markaların tanıtım personelleri gibi birçok farklı iş pozisyonu bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Halk Eğitim Merkezleri’nin belirli aralıklarla ücretsiz olarak sunduğu eğitimlere katılıp; bu alanlarda uzmanlaşmış olan lise mezunu bayanlar için birçok farklı iş seçeneği sunuluyor. Bu eğitim programlarına katılanlar; birkaç ay içerisinde sertifikalarını alarak; en az asgari ücret olmak üzere 3.000 TL – 4.000 TL gibi rakamlarla işe başlayabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunları İş İmkanları 2019 başlıklı makalemizde lise mezunları için iş önerileri, lise mezunu iş fikirleri ve lise mezunu iş imkanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz