Lise Mezunu Bayanlar Ne İş Yapabilir ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunu Bayanlar Ne İş Yapabilir ?

Bu makalemizde lise mezunu bayanların piyasa şartlarında çalışabileceği işler hususunda bazı bilgiler paylaşacağız. Bilindiği üzere çalışma hayatı karşımıza iki farklı yolla çıkmaktadır. Bunlardan birincisi kamu sektörü yani devlette çalışma diğeri ise özel sektördür. Kamu sektöründen bahsetmek gerekirse öncelik şartsız Kamu Personeli Seçme sınavına girmek ve kurumun açmış olduğu ilana göre gerekli şartları taşıyor olmaktır. İsterseniz bu cümleyi biraz daha detaylı aldıralım.

KPSS’ye girmek kesinlikle gerekli bir şart değildir. Öncelikle ilan edilen personel alımını hangi kriterlere göre yapılacağı son derece önemlidir kriterlerde KPSS şartı aranıyorsa kişinin bu sınava girmesi ve en az taban puan olarak 60 alması gerekmektedir. Diğer bir husus da gerekli şartlar kurumun istemiş olduğu özellikler anlamına gelmektedir. Örneğin bilgisayar sertifikası kurum isteyebilir bu durumda başvuru yapacak bireyin bu tip sertifikalarının olması elzemdir.

Bilindiği üzere çalışma hayatının iki kolu olan özel sektörde pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Piyasa şartlarında çalışan birçok bayan personel bulunmaktadır. Peki lise mezunu bayan personel özel sektörde nerelerde çalışabilir ?  Sektörde çalışmak için ilk öncelik deneyimdir. Herhangi bir işte deneyiminiz yoksa alacağınız en düşük ücret asgari seviyede olup deneyim ve tecrübe göre bu rakam yükselmektedir bu yazımızda lise mezunu bayanların çalışabilecekleri birkaç Özel sektör iş kolunu anlatalım.

  • Sekreterlik : Piyasa genellikle sekreterler lise mezunu seviyesinde olup çalıştığı şirkete göre aldıkları maaş değişmektedir. Bu iş koluna ait en önemli bilgi alanında deneyimli olması yeterli olacaktır.
  • Operatörlük : Biraz yabancı gibi gelse de piyasada fabrikalarda sıklıkla bulunan kadroların başında gelmektedir. Otomasyon sisteminde gelen parçalar kontrol edilerek gerekli birimlere iletilir. Burada bu işleri genellikle bayanlar yapmaktadır buradaki şart deneyimden ziyade işinde dikkattir.
  • Özel güvenlik: Son yıllarda adından sıklıkla söz ettiren özel güvenlik sektörü ülkemizde geniş pazar payına sahiptir. Özellikle kamu ve özel sektörde geniş alanda iş imkanı bulabilir. Bunun için en önemli şart özel güvenlik sertifikasının olması gerekmektedir. Bu sertifika silahlı ya da silahlı şeklinde olup personel talep eden kurum ya da şirkete göre temin ihtiyacı değişmektedir.

Bu yazımızla genel olarak lise mezunu seviyesinde olan bayanların yapabilecekleri işlerden bahsettik. Yazımız sık sık güncellenerek yeni iş kolları da eklenecektir

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunu Hastanede Ne İş Yapabilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz