lise mezunlarının yapabileceği memurluklar | Lise Mezunu
Lise Mezunu Memur Alımları

lise mezunlarının yapabileceği memurluklar

lise mezunlarının yapabileceği memurluklar

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin enlemiş olduğu Kamu Personel Seçme Sınavına giren adaylar hangi kurumlara girebilir? Peki lise mezunları KPSS ortaeğitim 60-75 puanla memur olabilecek mi?  Eski alım ve merkezi atamalar incelendiğinde adaylar; Üniversiteler, Bakanlığı, Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Ekonomo Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı
Yukarıda ki kurum ve bakanlıklar başta olmak suretiyle pek oldukca kurum kendi bünyelerinde istihdam etmek suretiyle lise mezunu memur alımı yapmaktadır. Lise mezunu memur olabilmek için adayların ne olursa olsun Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde adaylar lise mezunu memur olması imkansız.

lise mezunlarının yapabileceği memurluklar

Lise mezunları KPSS puanı ile hangi devlet memurluğu kadrolarına atanabilir? Lise KPSS atama puanları kaç puan seviyelerinde?

Lise, Meslek Yüksek Okulu ya da Fakülte mezunu ne olursanız olun eğer kendi işiniz yoksa ve iyi bir iş sahibi olmak istiyorsanız ilk seçeneğiniz KPSS ile atanabileceğiniz devlet memurluğu kadrolarıdır. Türkiye’deki 2,3 milyonluk işsizler ordusuna katılmak istemiyorsanız, KPSS’ye oldukca sıkı bir halde hazırlanmanız gerekiyor. Devlet memurluğu kadrolarına atanma mevzusunda oluşturulan kadro sayısı itibari ile Fakülte mezunları öteki mezunlara nazaran bir adım, hatta birkaç adım önde diyebiliriz. Meslek Yüksek Okulu mezunları da Lise mezunlarına nazaran bir adım önde görünüyorlar. Halkanın son zinciri olan Lise mezunlarının memurluğa atanmaları ise oldukça meşakkatli bir süreç.

Ilk olarak şunu belirtelim ki lise mezunlarının KPSS ile atama meydana getirilen devlet memurluğu kadrolarına atanabilmeleri için KPSS’den devasa yükseklikte bir puan almaları gerekiyor. Bunun sebebi ise Lise mezunları için oluşturulan kadro sayısının oldukça kısıtlı olması. Doğrusu oluşturulan kadro sayısı ne kadar azca ise KPSS’den alınması ihtiyaç duyulan puan da o denli yüksek olmak zorunda. Bu sebeple sadece KPSS’den yüksek puan alarak öteki Lise mezunu rakiplerin önüne geçilebilir.

Lise mezunları hangi memurlukları yapabilir ?

Son dönemlerdeki KPSS tercihleri incelendiğinde Lise mezunları için taban puanların 95’e kadar çıktığını görebiliyoruz. Sadece daha düşük puanlarla da atama meydana getirilen memurluklar da var. Bunlar genel anlamda sürücü, hizmetli vb. şeklinde öteki memurluklara nazaran daha alt derslik kadrolar olarak dikkat çekiyor.

LİSE mezunlarının başvurabileceği KPSS kadroları.

2001 kodu ile herhangi bir lise mezununun müracaat yapabileceği işgören alımı kadro detaylarını hazırladık.

2001 herhangi LİSE mezununun müracaat yapabileceği kalite kodu ile KPSS 2018/2’de tercih başvurusu yapılabilecek kadrolar ve kurumlarını My Işgören olarak sizler için çıkarttık. Öteki bölümlerden değişik olarak aşağıdaki kadrolar için tüm lise mezunları müracaat yapabilecektir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi hizmetli alımına 7225, 2001 kalite kodları ile müracaat yapılabilecek.

Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. Genel Müdürlüğü sürücü alımına 7225, 6514, 2001, 7302 kalite kodları ile müracaat yapılabilecek.

Ordu Üniversitesi kaloriferci alımına 6661, 6663, 6297, 7225, 7347, 2001, 6251 kalite kodları ile müracaat yapılabilecek.

2001: Herhangi bir lisans mezununun müracaat yapabileceği kadroları belirtmektedir.

7225: Güvenlik tahkikatının pozitif neticelenmesi şartı olarak KPSS merkezi işgören atamasında yer edinen tüm kadrolarda yer verilmiştir.

6514: D sınıfı sürücü belgesine haiz olmak gerekiyor.

6661: 3308 Sayılı kanuna nazaran kalorifercilik branşında ustalık belgesine haiz olmak gerekiyor.

6663: 3308 Sayılı kanuna nazaran kalorifercilik branşında kalfalık belgesine haiz olmak gerekiyor.

7347: Bakınız başvurma hususi şartları kısmı kaloriferci olarak belirtilmektedir. My Işgören olarak KPSS 2018/2 tercih kılavuzunda kaloriferci kadro detaylarını yaparken bu hükmü ek olarak belirteceğiz. Kılavuzda kaloriferci alımı müracaat hususi şartlarını incelemek yeterlidir.

6251: MEB’den onaylı doğal gaz kalorifer ateşçiliği sertifikası sahibi olmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Düz Lise Mezunu Ne İş Yapar ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz