Lise Mezunları Uzman Çavuş Olabilir mi ? | Lise Mezunu
Askerlik Lise Mezunu

Lise Mezunları Uzman Çavuş Olabilir mi ?

Lise Mezunları Uzman Çavuş

Uzman çavuş rütbesi, yaşadığımız yıl itibariyle meslek olarak en fazla rekabet gösterilen bir askeri personel mesleğidir. TSK’da görev yapan ve en önemli rütbeli askeri personellerden birisidir. Yanı sıra profesyonelleşmede en etkin role sahip olan askeri personellerdir. Uzman çavuş’ların bir diğer ismi uzman erbaş’tır. Uzman onbaşı, er, ervaş ve sözleşmeli erlerin üst rütbesidir. Son zamanlarda lise mezunları uzman çavuş olabilir mi ? sorusu çok sık gelmeye başladı, bu gibi soruların detaylı ve net cevabını öğrenmek istiyorsanız bu yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Lise Mezunu Uzman Çavuş Olabilir mi ?

En çok sorulan sorulardan biriside lise mezunu uzman çavuş olabilir mi ? Evet, lise mezunu kişilerin uzman çavuş olmaya hakkı vardır. Peki lise mezunu uzman çavuş nasıl olunur ? merak ediyorsanız yazımızın devamında detayları anlattık…

Lise mezunu kişiler için aranan şartlar şunlardır;
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Erbaş veya er olarak askerlik vazifesini yapmış olmak. Uzman çavuşluk için gerekli kriterlere ve yeterliliğe sahip olmak. Müracaatın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak. Daha önce askeri öğrencilikten ilişkisi kesilmemiş olmak ve daha önce TSK’da subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma olarak görev almamış olmak. Hiçbir şekilde eski hükümlü olmamak ve suç fiilleri haricinde hukuki cezaların bulunmaması, askerlik vazifesi boyunca üst rütbelerinden hiçbir şekilde şikayet ve ceza almamış olmak.  Askerlik vazifesi sırasında askeri ceza kanununca 148. Maddeden ceza almamak, asker olmaya engel olacak durum veya durumlarının bulunmaması ve en önemlisi TSK’nın onur ve haysiyetini küçük düşürücü eylemlerde bulunmamış olmak. Terör örgütü, çete vb. örgütlerde bulunmamış olmak.

Lise Mezunu Uzman Çavuş Şartları

Bu maddelere ek olarak lise mezunu uzman çavuş adayının: Askeri şartlar için boy ve kilo aralığına uygun olmak, Askeri hastaneden veya hastanelerden alınmış onaylı sağlık raporları ve uzman çavuşluk için yapılan 3 sınavda başarılı olma zorunluluğu bulunmaktadır. 3 Sınav: Yazılı, mülakat ve fiziki olarak yeterlilik sınavlarıdır, bu sınavlardan başarısız olan uzman çavuş adayları maalesef hakkını kaybedecektir.

Sonuç olarak, en az lise mezunuysanız ve askerlik vazifenizi çavuş olarak yaptıysanız gerekli başvuruları tamamlayarak ve sınavlardan başarılı olarak geçtiğiniz taktirde lise mezunu çavuş olabilirsiniz. Tüm detayları sizler için bu yazımızda anlattık…

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz