Lise Mezunları Özel Güvenlik Olabilir mi ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunları Özel Güvenlik Olabilir mi ?

Lise Mezunları Özel Güvenlik

Lise Mezunları Özel Güvenlik Olabilir mi?

26 Nisan 2004 yılında Resmi Gazete’ de yayınlanan genelgeye göre en az lise ve dengi okullardan mezun olma şartı getirilmiştir. Fakat kamu kurum ve kuruluşlarından istihdam edilen özel güvenlik görevlileri ve korumaların bir bölümünün lise mezunu olmamasının sorunlara yol açacağı düşünüldüğünden genelgenin tekrar değiştirilmesi uygun görülmüştür. Buna bağlı olarak silahsız özel güvenlik görevlilerinin ortaokul ve dengi okullardan mezun olma, silahlı özel güvenlik görevlilerinin de lise ve dengi okullardan mezun olma şartı getirilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse lise mezunları özel güvenlik olabilir. Aynı zamanda silahlı özel güvenlik olarak görev yapabileceklerdir.

Silahlı Özel Güvenlik İçin Aranan Şartlar

Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için gereken şartlar bulunmaktadır. Bunun için ilk önce eğitim şartının lise mezunu olması gerekmektedir. Aynı zamanda 21 yaş şartı vardır. Henüz liseden mezun olmamışsanız ve 21 yaşını doldurmamışsanız silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için bu iki şartı tamamlamanız gerekmektedir. En az liseden mezun olduğunuzu gösteren lise, ön lisans ya da lisans diploması getirdiğiniz taktirde silahlı özel güvenlik eğitim programına katılabilirsiniz.

Bu iki şartın yanı sıra kamu haklarından mağdur olmama, sicilinde ağır suçlar bulundurmama, özel güvenlik görevini yapmasına engel olacak akıl sağlığının ve vücut sağlığının olmaması, almış olduğu özel güvenlik temel eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkileri

Silahlı özel güvenlik görevlileri genellikle banka gibi daha çok hassasiyeti olan alanlarda çalıştırılmaktadır. Bunun yanı sıra aktif olarak görev aldıkları alanlar şu şekildedir:

  • Görev alanlarında suç işlenmesi önleme, bulundurulması ve taşınması yasak olan silah, eşya ya da patlayıcı maddeyi tespit etmek için x-ray, dedektör kullanma, gerektiğinde üst araması yapma,
  • Görev alanlarında bir suç ile karşılaştıklarında suça el koyma, işlenen suçun devam etmesini önleme, suçun ortaya çıkmasına sebep olan sanığı belirleyip yakalayarak, suç delillerini ve olay yerini genel kolluk kuvvetlerine teslim etme, Görev yerinde suç işlemesi muhtemel olan şüpheli kişileri takip ederek suç işlemesini önleme, dışarıdan yapılan saldırılara karşı içeridekileri koruma, tedbir alma yetkileri vardır.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz