Lise Mezunları Jandarma Olabilir mi ? | Lise Mezunu
Askerlik Lise Mezunu

Lise Mezunları Jandarma Olabilir mi ?

Lise Mezunları Jandarma Olabilir mi

 Lise Mezunları Jandarma Olabilir Mi?

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından jandarma için lise mezunu şartı koydu. Buna göre lise mezunları istedikleri zaman Jandarma alımlarına başvurularını gönül rahatlığıyla yapabilecekler. Tabi ki diğer mesleklerde olduğu gibi Jandarma alımları içinde şartların mevcut olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Lise mezunu olan adaylar, Jandarma alımları için mutlaka istenen şartları taşımaları gerekecek. Jandarma alımlarında şüphesiz en çok belirleyici özelliklerden birisi de yaş şartı olduğu söylenebilir. Alınan kararnameyle birlikte yaş şartı 25 iken şimdi 27 olarak değiştirilmiştir. Buna göre bu tür şartlara uyan lise mezunu adaylar da jandarma alım ilanları yayınlandığı zaman sorunsuz bir şekilde başvurularını yapabilme şansına sahip olacaklar. Buna göre bu yükümlülükleri taşıyan kişiler Jandarma Komando ile Özel Harekât statüsünde istihdam edilme hakkını elde edecek. Lise mezunları jandarma olabilir mi ? tüm detaylar yazımızın devamında…

Lise Mezunu Jandarma Alımı Şartları

Lise mezunu Jandarma alımı şartları, başvurucu yapacak olan adayları yakından ilgilendiren bir konudur. Jandarma Genel Komutanlığı içerisinde görevinize başlayabilmeniz için sizden istenen şartların hepsini kapsıyor olmanız gerekir. Belirtilen şartlardan birisi sizde yok ise maalesef olamayacaksınız. Çünkü Jandarma Genel Komutanlığı, bu konuda son derece titiz bir çalışma ortaya koyuyor. Ülkemizde Jandarma özel harekât, Jandarma komando gibi meslekleri yapmak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Talep bu denli fazla olduğundan dolayı alım sürecinde de elemeler titizlikle yapılıyor. Lise Mezunu jandarma alımı için genel şartları şu şekilde belirtmemiz mümkündür. Lise mezunu jandarma olabilir mi ? ve  Lise mezunları nasıl jandarma olur ? sorularının detayları yazımızın devamında yer almaktadır.

  • • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
  • • En az lise ve dengi okuldan mezun olmak.
  • • Nüfus kaydı baz alınarak, 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını tamamlamamış olmak.
  • • En az 1.64 cm boyunda olmak.
  • • Güvenlik soruşturmasının olumlu olması.

Jandarma Genel Komutanlığı en az lise mezunu olan adaylar arasında tercih yapıyor. Buna göre başvuru sonrasında mülakat süreci olumlu şekilde geçen adaylar Jandarma kadrosu içerisinde yer alma hakkını elde etmiş oluyor. Yukarı da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından talep edilen şartlara uyum sağlayan adaylar hemen göreve başlayabiliyor. Fakat göreve başlamadan önce kısa bir eğitim sürecinden geçmeleri de gerekiyor. Bu yazımızda sizlere lise mezunu jandarma olabilir mi ? ve diğer soruları detaylarıyla anlattık.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz