Lise Mezunları İş İmkanları 2019 | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunları İş İmkanları 2019

Lise eğitimlerini tamamlamış bireyler, ülkemizde birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Yetkinliklerine bağlı olarak gerek devlet dairelerinde, gerekse özel sektörde çeşitli görevlerde yer alabilirler. Meslek lisesi mezunları, düz lise mezunları, imam hatip lisesi mezunları ve diğer lise türlerinden mezun olanlar, yazımızın devamında yer vereceğimiz iş seçeneklerini değerlendirerek; bu alanda iş arayışına girebilirler.

Herhangi bir nedenden dolayı üniversite eğitimi görmemiş kişiler için de bir hayli iş olanağı bulunuyor. Lise mezunları iş imkanları 2019 yazımızda; değerlendirebileceğiniz alternatif iş seçeneklerini sizlere sunuyoruz. Buna göre; hangi alanlarda bilgi ve birikime sahipseniz, bu alanlarda çalışabileceğiniz birkaç farklı iş pozisyonundan bahsetmek istiyoruz.

En Az Lise Mezunu Adaylar için İş Önerileri

Belirli iş pozisyonlarında çalışabilecek lise mezunları, bu alanlarda ömür boyu kariyer fırsatına sahip olabiliyor. Hatta bazı özel şirketler, lise mezunu çalışanlarını eğiterek; uzman niteliği taşıyan elemanlar yetiştiriyor.

Sağlık Personeli (Teknisyen, Hemşire, Ebe, vb. Pesoneller)

Günümüzün popüler mesleklerinden olan sağlık personelleri, yatırımlara konu olan hastanelerde, sağlık ocaklarında ve diğer sağlık kuruluşlarında görev alabiliyor. Bundan on yıllarca sonra dahi, sağlık sektörünün yetkinliğe sahip çalışanları sürekli bir iş kapısına sahip olabilecekler. Güncel iş ilanlarını incelediğimizde, lise mezunu sağlık personellerine rağbetin olduğunu görüyoruz. 27 Şubat’ta verilen bir iş ilanına göre; Bozok Üniversitesi 40 adet sağlık personeli alımı yapıyor. Bunun yanında Eskişehir Üniversitesi 55 hemşire alımı yapıyor.

Güvenlik Personeli

Lise mezunları için önerdiğimiz iş alanlarından birisi de güvenlik sektörüdür. Yeni açılan büyük kurumsal firmalar, havaalanları, devlet daireleri, vb. alanlarda güvenlik personeline sürekli ihtiyaç duyuluyor. Devlet Havalimanı İşletmeciliği şuanda yeni açılan havaalanı için 3 bin 419 güvenlik görevlisi alımı yapıyor. Bunun yanında bankalar, bakanlıklar, üniversiteler ve çeşitli kurumlar güvenlik personeli ihtiyacı duyuyor.

Çağrı Merkezi Personeli

En popüler lise mezunu iş alanlarından birisi de çağrı merkezi sektörüdür. Sürekli ve düzenli bir ihtiyaç olan çağrı merkezi, iletişim merkezi gibi sektörlerde; lise mezunu çalışanlar aranmaktadır. 2019 yılı itibariyle Denizbank 28 yaşını aşmamış lise mezunu iletişim merkezi çalışanı istihdam etmektedir. Bankalar, e-ticaret siteleri, kurumsal bazı firmalar ve devlet kurumları, çağrı merkezi personeli ihtiyacı duymaktadır.

Lojistik ve Taşımacılık Personeli

Bugün ve gelecekte popülerliğini yitirmeyecek meslek gruplarından birisi de lojistik ve taşımacılık personelleridir. Özellikle E sınıfı ehliyete sahip olan bay ve bayan lise mezunları, birçok farklı kurum ve kuruluşta çalışma imkanına sahipler. Güncel ilanları incelediğimizde onlarca farklı şoför ilanı alımının olduğun görüyoruz.  Gerek taşımacılık sektöründe, gerek bankacılık sektöründe gerekse devlet kamu kurum ve kuruluşlarında bol miktarda lise mezunu şoför ilanları bulunmakta. Lise mezunları için önerdiğimiz bir bölümdür.

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunları için Açık Öğretim Fakültesi Bölüm Önerileri başlıklı makalemizde aöf bölüm önerileri, lise mezunları için aöf önerileri ve lise mezunu bölüm önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz