Lise Mezunları için Açık Öğretim Fakültesi Bölüm Önerileri | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Lise Mezunları için Açık Öğretim Fakültesi Bölüm Önerileri

Açık öğretim fakülteleri, ülkemizde yüz binlerce öğrencinin okula gitmeden eğitimlerini sürdürdüğü programlardır. Bu programlara kayıt olan kişiler, lisans (4 yıllık) ve ön lisans (2 yıllık) seviyesinde eğitim alma şansı yakalamaktadır. Açıktan eğitim görmek isteyenler, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi vasıtasıyla bu hayallerini gerçekleştirebilir. Yazımızın devamında zorunlu eğitimlerini tamamlamış lise mezunları için açık öğretim fakültesi bölüm önerilerinde bulunacağız. Bu sayede, ilgi duyduğunuz alanlarda uzmanlaşabilir, devlet memuru olabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz.

Açık Öğretim İktisat Fakültesi

4 yıllık lisans düzeyinde eğitim görülebilecek bölümlerden birisi İktisat Fakültesine bağlı İktisat bölümüdür. Bu programın asıl amacı, güncel ekonomik sorunları kavrayabilecek ve çözüm önerileri sunabilecek; hem analitik yönlü hem de sosyal yönlü düşünme kabiliyetine sahip bireyler yetiştirmektedir.

İktisat Bölümü İş İmkanları

İktisat bölümü iş olanakları ve kariyer seçenekleri son derece geniştir. Hem devlet dairelerinde hem de özel şirketlerde çalışma fırsatı barındırmaktadır. Bankalarda müfettişlik, denetçilik, uzman yardımcılığı gibi görevlerin yanı sıra; bakanlıklarda, özel sektörde, araştırma kuruluşlarında istihdam edilme şansları bulunmaktadır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Lise mezunları için bölüm önerilerimizden birisi de Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programıdır. Bu bölümü başarı ile tamamlayanlar, ekonomi, sosyal politika, sosyoloji, yönetim ve psikoloji gibi alanlarda uzmanlaşmaktadır. 4 yıllık bir bölümdür.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri İş İmkanları

Bölüm mezunları hem devlet dairelerinde hem de özel sektörlerde çalışma şansına sahiptir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uzman ya da müfettiş gibi görevlerde bulunulacağı gibi özel sektörde insan kaynakları ve personel bölümlerinde istihdam şansı yakalayabilir.

Uluslararası İlişkiler

Geleceğin popüler meslek dalları arasında da yer edinen Uluslararası İlişkiler bölümü okuyan öğrenciler, bilgi, beceri ve yetkinlikleri ile kürsel ve bölgesel seviyede siyasi, toplumsal, tarihi ve ekonomik gelişmeleri en iyi şekilde değerlendirebilecek bilgi birikimi kazanırlar. Bu bağlamda kamu kuruluşları ve uluslararası organizasyonlar için önemli bir yere sahiptir. Uluslararası ilişkiler bölümünün amacı, mezunlarına kuramsal ve kavramsal bilgileri, belirli dinamikler doğrultusunda değerlendirme yetkinliği kazandırmaktır.

Uluslararası İlişkiler İş İmkanları

Bölüm mezunlarının değerlendirebileceği iş imkanları oldukça geniştir. Özellikle Dış İşleri Bakanlığı ve merkezi yönetimlerde ihtiyaç duyulan bölümlerden birisidir. Bunun yanında uluslararası faaliyet gösteren tüm firmalarda çalışma şanslarına sahiptir. Ek olarak akademik kariyer yapmayı düşünenler, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olarak akademisyen olabilirler.

Havacılık Yönetimi

Bölümün amacı, havaalanı, kargo, lojistik, yer hizmetleri ve ikram sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin muhasebe, pazarlama ve finansman gibi alt bölümlerinde çalışabilecek niteliğe sahip insan kaynağı yetiştirmektir.

Havacılık Yönetimi İş İmkanları

4 yıllık bir bölüm olan Havacılık Yönetimi’ni başarı ile tamamlamış mezunlar, havacılık sektöründe ve ilgili alt sektörlerde birçok alternatif iş olanağına sahiptir. Ayrıca işletmeci olarak tüm kurumlarda görev alabilirler.

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz