Lise Mezunları Çavuş Olabilir mi ? | Lise Mezunu
Askerlik Lise Mezunu

Lise Mezunları Çavuş Olabilir mi ?

Lise Mezunları Çavuş Olabilir mi ?

Yılımız itibariyle Türkiye’de en gözde mesleklerden birisi de çavuşluk… Peki lise mezunu çavuş olabilir mi ? gibi soruları merak ediyorsanız bu yazımızda detaylı olarak açıkladık. Çavuşlar, Askeri içerisinde sıkı eğitimleri sayesinde alanları hakkında tüm bilgileri sunan ve askeri teçhizatları kullanabilme yeteneğine sahip personellerdir. Geçtiğimiz yılda çoğu erkek çavuş olmak için başvuru yapar, mülakatlara girer fakat her meslekte olduğu gibi çavuş olmak içinde kriterler mevcuttur. En çok merak edilen konulardan biri ise: Lise mezunları çavuş olabilir mi ? Evet, lise mezunları çavuş olabilir fakat bunun için kriterlere uymak ve sağlık kontrollerinden sorunsuz geçmek gerekmektedir. Tüm detaylarıyla bu yazımızın devamında lise mezunu çavuş olur mu ? gibi soruların cevaplarını detaylı olarak anlatacağız…

Lise Mezunu Çavuş Olabilir mi ?

Lise mezunuysanız ve çavuş olmak istiyorsanız, kriterlere uyuyorsanız önünüzde çavuş olmamak için hiçbir engel yok. Lise mezunları çavuş olabilir ve görev yapabilir. Çavuş olmaya karar verdiyseniz bu mesleğin yeterliliğine, eğitim şartlarına ve zorluklarına karşı dayanmalısınız. Her meslekte olduğu gibi, Çavuşlukta da zorluklar olacaktır. Psikolojik ve fiziksel olarak hazırsanız akademik / eğitim anlamında da aranan şartlar bulunmaktadır.

Çavuş olmak için, en az lise mezuniyet / lise diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer Vatan görevinizi yani askerliğinizi tamamladıysanız sınavla 3269 sayılı kanuna göre görev / hizmet verilmektedir. Askerliğini çavuş olarak yapanlar, uzman çavuş olarak başlamaktadır. Eğer askerlik vazifenizde çavuş rütbesiyle bitirdiyseniz çavuşluk için başvuru yapabilir ve kriterlere uyuyorsanız uzman çavuş olarak göreve başlayabilirsiniz. Lise mezunu kişiler cinsiyet fark etmeksizin çavuş olabilirler.

Lise Mezunu Çavuş Maaşı Ne Kadar ?

Ülkemizin ordusunda Çavuş olarak görev yapan askeri personeller 2018 yılında en az 3.500 TL maaş aldıkları bilinmektedir. Maaş oranı görev yapılan bölgeye ve alınan tazminatlara göre değişiklik göstermektedir. Yani, çavuş olursanız minimum 3.500 TL maaş alacaksınız. 2019 yılı için şuan güncellenen maaş miktarı bilinmemektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz