Lise Mezunları Astsubay Olabilir Mi ?

Lise Mezunları Astsubay Olabilir Mi ?

Astsubay olmak her Türk gencinin hayalleri arasındadır. Bu yazımızda lise mezunu astsubay olabilir mi ? sorunu yanıtlarken geniş kapsam astsubaylık mesleği hakkında bilgiler vereceğiz. Böylesine şerefli bir görevde çalışmak her Türk için en gurur verici bir yaşamdır. Öncelikle astsubay olmak bir meslekten öte vatanını sevmek ile başlamalıdır. Astsubay olmak isteyenlerin gerekli şartları taşıması gerekiyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından açıklanan şartları bu yazımızda ele alacağız. İlk olarak bu mesleği tercih etmek isteyenlerin tabi olarak bir eğitim vardır. Lise mezunu bir bireyin sınavı geçerse eğitime tabi olacağı yer “Astsubay Meslek Yüksek Okulları“dır.

Lise mezunları için astsubaylık gereklilikleri

Gereklilik kelimesine bir anlamda şartları diyebiliriz. Astsubay olmak isteyen adayların için hazırladığımız bu makalemizde dikkat edilmesi gereken ilk nokta TSK tarafından yayımlanan alım şartlarıdır. Genellikle şartlar aşağıda verildiği gibidir. Fakat alımlara bazen ek şartlar getirilmektedir. Bu sebeple isabetli sonuç elde etmek için ilk olarak TSK sitesini incelemek gerekiyor.

Astsubaylık mesleği çok kutsal bir meslektir. Bu yazımızda lise mezunu olanların astsubay olabileceğini belirtebiliriz. Bütün lise mezunları başvuruda bulunabilir. Meslek lisesi, düz lise, Anadolu lisesi gibi bir çok liseden mezun olan adaylar için astsubaylık şartlarında aranan gerekli eğitim şartını tamamlamış olacaktır.

Aşağıda hazırladığımız kritere göre astsubay alımları gerçekleştirilmektedir. Buna göre;

  • Askerliğin ilk temel şartları : Bu şartlar geneldir. Askerliği yapmamış olmak, TSK’ya uygun nitelikte öğrenci olmak gibi,
  • Sağlık taramaları : Sağlık yeterlilik testlerini başarılı şekilde tamamlamak da aranan şartlar arasındadır. Bir çok kişi bu aşamalarda elenmektedir. Fiziki sağlık şartları uygun olmayan adayların eleme işlemi burada yapılmaktadır. Burada kontrollerini incelediğimiz de, başvuran kişinin her bakımından sağlıklı olması gerekmektedir. Ağız, çene ve göz ile ilgili olarak kesinlikle bozukluk olmaması gerekmektedir. Aynı taramasında bakılan diğer bir hususta başvuran adayın kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının olup olmadığıdır. Astsubay adayının peltek, kekeme gibi sorunlarının olmaması gereklidir. Duyu ve işitme testlerine tabi olmasıyla birlikte sağlık taraması tamamlanmaktadır. Bu taramadan herhangi birinden başarısız olan adayların adaylık süreçleri bitmektedir. Bir nevi elenir.
  • Eğitim belgesi : Eğitim süreci en düşük seviyesi lise mezunudur. Lise mezunları astsubay olabilir. MEB onaylı olması esastır.
  • Yaş sınırı : Yaş sınırı bir çok kamu kurumunda olan bir durumdur. Astsubay için aranan yaş şartı 21 olarak belirlenmiştir.
  • Boy – kilo : Boy ve kilo cetveline uygun olması gereklidir.
  • Spor testi : Bu test aşamalar içerisinde en zorlu diyebileceğimiz alanlardan bir tanesidir. Adaylar koşu, barfiks, mekik gibi spor testlerine tabi olmaktadır.
  • Mülakat : Bu aşamada son olarak bilinen ve adayın kendi ifade edeceği alandır. Bir çok adayın burada elendiğini net bir şekilde belirtebiliriz.

Burada genel olarak astsubaylık şartları değerlendirdik. Özet şunu belirtelim. Astsubay alımları en az lise mezuniyeti seviyesinden yapılmaktadır. Bu şarta uygun herkes bu mesleği icra edebilir. Kısaca belirtelim. Lise mezunu bir kişi uzman çavuşluğa ve astsubaylığa başvurabilir. Subaylığa başvuru yapabilmek için 2 yıllık (MYO) ve fakülte mezunu olmak gerekiyor..

Bir önceki yazımız olan lise mezunlarının yapabileceği memurluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?