Grafiker Maaşları Ne Kadar? Grafiker Kaç TL Maaş Alıyor ? | Lise Mezunu
Genel Maaşlar

Grafiker Maaşları Ne Kadar? Grafiker Kaç TL Maaş Alıyor ?

Grafiker Maaşları Ne Kadar?

İşte sizler için grafiker ne kadar maaş alıyor ? Son 4-5 senedir ilgi gören mesleklerden olan grafik tasarımcılar, grafikerler ne kadar maaş alıyor? Grafikerler nerelerde çalışırlar, grafik tasarımcı olmak için neler gereklidir? Tüm yönleriyle ele alıp bu yazımızda değerlendiriyoruz.

Grafiker Maaşları Ne Kadar?

Grafik tasarımcılar, alaylı ya da ilgili okulların belirli bölüm ya da fakültelerinden mezun olarak, emek harcama hayatına direkt başlayabilirler. Çoğu zaman eğitimi alan kişilerin, kendi başlarına gelir kazanabilmeleri için kendilerini geliştirmeleri, öğrenmeyi ve oldukca yine yaparak emek vermeyi, uykusuz geceler geçirmeyi kabullenmiş olmaları gerekmektedir. İş tecrübesi olmayan yeni mezunlar, kimi vakit yetenekli ve süratli öğrenen kişiler olmaları halinde büyük ajanslarda ya da kendileri ilerleyerek güzel gelirler kazanabilirler. Elbet bu durum, herhangi bir eğitim almamış sadece alaylı diye tabir edilen çeşitli iş yerlerinde emek harcayarak deneyim edinmiş kişilerde de böyledir sadece, direkt olarak grafik tasarım alanından bir bölüm üstünden mezun olmuş kişilerin, yeni ve güncel bilgileriyle, bir iş yerinde çalışıp sektörü, iş süreçlerini öğrenmesi kendi yararına olacaktır. Grafik tasarımcılar, bu bağlamda aldıkları ücretlere de tecrübeleri üstünden kararlaştırılarak, işlere yerleştirilirler. Öyleki ki tecrübeli bir grafik tasarımcının maaşı 4-5 bin TL’ den başlarken, yeni mezun olmuş bir grafik tasarımcının maaşının asgari ücret üstüne çıkmış olduğu oldukca ender görülmektedir.

Grafiker Kaç TL Maaş Alıyor ?

Grafik tasarımcılar/grafikerler sektörel anlamda edindikleri tecrübeler, çalmış olduğu markalar yada firmaların iş kolları, hangi alanda daha oldukca emek harcamalar yaptıkları, projeyi yönetme yada bitirme süreçleriyle ilgili olarak değişik maaşlar alırlar. Grafik tasarımcı olarak ajanslarda ya da matbaalarda, dijital baskı ofislerinde vazife alan kişilerin, değişik uzmanlık alanları olabilmektedir. Hızla gelişen teknolojinin ve iş dünyasının ihtiyaçlarının genişlemesiyle, bu mesleğin de değişik uzmanlık alanlar ortaya çıkmıştır. Arayüz tasarımcılığı, mobil uygulama ya da kullanıcı deneyimi tasarımcılığı, 3 boyutlu mimari ya da modelleme, otomobil tasarımcılığı yada tekstil tasarımcılığı benzer biçimde değişik ünvanlar dünyaya gelmiştir. 1-3 yıl arası deneyimli bir tasarımcının maaşı 3-5 bin TL içinde değişirken, vazife alınan işletmeye, yaşanılan şehire bakılırsa 5-6 bin TL’ ye kadar bu sayı çıkabilmektedir. Bu rakamların üstünde deneyimlere haiz olan tasarımcılar da normal olarak daha çok kazanmakta, işin yaratıcılık boyutu ve deneyim ihtiyacına bakılırsa 20-30 bin TL’ ye kadar maaş alan tasarımcılar olduğu bilinmektedir. Ek olarak grafiker maaşları ne kadar sorusuna verilebilecek en güzel yanıt ise, grafikerlerin maaşlarının tecrübeleriyle doğru orantılı bulunduğunu söylemektir. Grafik tasarımcılar ne kadar maaş alıyorlar noktasında, edinim yılı üstünden maaşları hesaplamak, birçok işletme ve ajans tarafınca uygulanan yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan 10 Bin 500 Bekçi Alımı Hangi İllerde Olacak ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz