Düz Lise Mezunu Ne İş Yapar ? | Lise Mezunu
Lise Mezunu

Düz Lise Mezunu Ne İş Yapar ?

Lise mezununun yapabileceği işler ile ilgili bu yazımızda geniş kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz. Öncelikle lise mezunu birçok kişi ülkemizde iş gücüne katkı sağlamaktadır. Bilindiği üzere liseler kendi arasında mesleki ve düz liseler olmak üzere iki bölümde incelenmektedir. Meslek liseleri elektrik, elektronik, bilgisayar, makine ve sağlık üzerine olurken düz liseler sadece üniversite hedeflidir. Makalemizde genel olarak tüm mesleklere dair bilgiler paylaşacağız.

Öncelikle düz lise olarak tabir edilen mezunlarının ne iş yapabildiklerine bakalım. Bu mezunlar üniversite hayatına devam etmezse piyasa şartlarında bulabilecek iş olanağı kısıtlıdır. Yani mesleki bilgisi az sadece lise eğitimi almış bu kişiler şu işlerde çalışabilir.

  • Satış personeli : Satış elemanı diye adlandırdığımız bu dalda kariyer yapabilir. Maaş sistemi ise son derece basittir. Personelin aylık çıplak ücreti olup üzerine ne kadar satış yaparsa prime eklenmek suretiyle kazanç sağlanmaktadır. Örneğin, asgari ücret alan ve satış başına 250 TL bir personel ay sonunda 4 tane satış gerçekleştirmesi halinde 2 bin 700 TL gibi net kazanç elde etmiş olacaktır.
  • Kasiyerlik : Market ya da alış veriş merkezi gibi yerlerde kasiyerlik yapabilir. Burada kazançlar asgari ücret ile 2 bin 500 TL’ye kadar çıkabilir.
  • Ara reyon elemanı : Aslına bakarsanız bu işler arasında en zor diyebileceğimiz alandır.
  • Çağrı merkezi : Çağrı merkezi hizmetlerinde iş yapabilir. Buradaki ilk kriter diksiyonun düzgün olması gerekiyor. Ortalama kazançları asgari ücret ile 2 bin 600 TL arasında değişmektedir.
  • Memurluk : Bir çok memurluk alanı gerektiren işlere başvuru yapabilirsiniz. 2001 alan koduyla sadece memur alınan kurumlara başvuru yapabilir. Burada diğer adaylarla arasında olması gereken kurum tarafından istenen belgelerin olması ve KPSS puanın yüksek olmasıdır. Örneğin kurum tarafından sıhhi tesisat belgesi istenmesi durumda diğer adaylara fark atabilir.
  • Müdürlük : Mağazalarda deneyime göre müdürlük yapabilir. Bunun için piyasa şartlarını bilmeli ve o iş alanında deneyimli olması gerekmektedir.

Mesleki sertifika aldıktan sonra aşağıda belirttiğimiz işlerde kolayca iş bulabilir.

  • Turist rehberi : Bakanlık tarafından açılan programa katılarak başarılı olan personellere bu unvan verilmektedir. Bu unvanla birlikte oteller ve turistlik bölgelerde lisanslı olarak rehberlik yapabilir.
  • Operatörlük : Mesleki eğitim belgesini aldıktan sonra fabrikalarda bu işi yapabilir.
  • Aşçılık : Aşçı olarak oteller dahil bir çok alanda çalışabilir. Bunun eğitim ve sertifika alması gereklidir. Ortalama kazançları çalıştığı yere göre değişmekle birlikte 2 bin ile 4 bin TL arasındadır.
  • Havuz Operatörü : Bu alanda otellerde iş yapabilirsiniz. Gerekli koşullar alanında sertifika alması gerekiyor.

Bu yazımız sürekli olarak güncelleneceği için takip etmeniz fayda olacaktır. Piyasa şartlarında düz lise mezunun yapılabileceği yüzlerce iş kolu bulunmaktadır. Makalemizde sadece 4 – 5 tanesine yer verebildik. Sonuç olarak düz lise mezuniyeti olanlar özellikle sektör sektörde çalışabilmesi için bir alanda deneyim sahibi olması gerekiyor. Bunlar bir tezgahtar ya da bir muhasebe birimi de olabilir. Sanayi ya da berber çıraklığı gibi bir çok alt dal bulunmaktadır. Sizlerde bu işler dışında çalıştığınız iş kollarını paylaşırsanız, bu alanda iş arayanlara bir tavsiyede bulunmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Lise Mezunu Bayanlar Ne İş Yapabilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz