10 Bin 500 Bekçi Alımı Hangi İllerde Olacak ? | Lise Mezunu
Genel

10 Bin 500 Bekçi Alımı Hangi İllerde Olacak ?

Bekçi Alımı

Polis Akademisi Başkanlığı 10 Bin 500 bekçi alımı yapılacak. Adaylar başvurular hangi illerde olacak ve müracaat şartlarının neler olacağını merakla sormaktalar. İçişleri Bakanlığı EGM çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı için Bakan Süleyman Asil’nun yapmış olduğu son açıklamaları ve detaylar haberimizde..

10 Bin 500 Bekçi Hangi İllerden Alınacak ?

İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerde görevlendirilmek suretiyle 10 Bin 500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacak.

Polis Akademisi Başkanlığı daha ilkin meydana getirilen bekçi alımlarına ilişkin hizmet içi eğitim düzenlediğini duyurdu. Adaylar için Polis Akademisi Başkanlığında eğitimlere yatılı olarak katılacaklar. Bunun yanı sıra İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjde sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Asil hangi illerde ne kadar bekçi istihdamı yapılacağını aktarmıştı. Peki bu alımlarda hangi müracaat şartları aranacak. Adayların merakla sordurulmuş olduğu bu probleminin cevabı ile ilgili gelişimleri aktarmak istiyoruz.

HANGİ İLLERDE BEKÇİ ALIMI OLACAK?

Geçtiğimiz haftalarda resmi gazetede 10.500 kişilik bekçi alımı ekibi ihdas edildi. Güvenlik birimlerinin gece kolluk kuvveti olarak vazife meydana getiren bekçiler bilhassa büyük şehirlerde ve 81 ilde görevlerini sürdürmeye devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Asil bu ekipteki vazife meydana getiren personellerin artmasıyla hırsızlık olaylarının gözle görülür bir halde düşüş yaşandığını altını çizdi ve gelecek günlerde tüm şehirlerde bekçi alımı yapılacağını müjdesini verdi.

2019 BEKÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI;

Daha öne meydana getirilen alımlarda adaylar fiziki yeterlilik sınavına yazılı sınava ve sözlü sınavdan başarı göstermiş olmaları ile bu kadrolara atanmaya hak kazandılar. Yazılı sınavda 100 puan üstünden minimum 50 ve üstü alan adaylar başarı göstermiş oldular. Fiziki imtihan için ise adayların boy ve kilo endeksi, boy şartları ve kilo şartları şeklinde kriterlere haiz olmak ve yapılacak testten başarı göstermiş biri şekilde geçmek şartı arandı.

Bekçi alım şartlarında eğitim ve koşul şartlarında şu şekilde belirtilmekte: Adayların T.C. vatandaşı olmaları eğitim seviyesinde ilköğretim mezunu olmaları askerliğini tamamlamış olmaları yaş şartında 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmaları, ilanda belirtilen suçlardan mahkum olmamaları, tabanca taşımaya engel bir durumun bulunmaması, belirtilen sıhhat şartlarında ise yönetmeliğe uygun olması, güvenlik arşiv araştırmasının pozitif yönde neticelenmesi şeklinde şartlar aranacak.

Şuna kadar 19 bin bekçi alımı yapılmış oldu. Önceki yıl 7 bin kişilik duyuru açıklanarak müracaat alınmıştı. Yeni alımlarda ihdas edilen 15 kişinin tamamı alınıp alınmayacağı mevzusunda resmi bir izahat yapılmadı. Gelişmeler olduğunda aktarmaya devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Özel Güvenlik Sakal Bıyık Bırakabilir mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

*Mail adresiniz gizli kalacaktır ve paylaşılmayacaktır.

Beğenebilirsiniz